YDÜ ve Girne Üniversitesi Bodrum Piri Reis Haritaları Sergisi Sona Erdi
Eklenme Tarihi: 05 Ağustos 2015, 11:00
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

MiltaMarinaSergi

Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi öncülüğünde, Milta Bodrum Marina ev sahipliğinde açılışı 25 Haziran 2015 tarihinde YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Irina Vlah, Milta Bodrum Marina Müdürü Ömer Karacalar, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanı Melih Geçgil, Muğla eski milletvekili Fevzi Topuz, Belediye Başkan Yardımcısı Faik Karagöz’ün katıldığı törenle gerçekleştirilen Piri Reis Haritaları Sergisi sona erdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Türkiye turizminin gözde beldesi Bodrum’da inşaatı 1775 yılında tamamlanmış olan ve Bodrum’un ilk tersanesi olma özelliğini taşıyan şimdiki adıyla Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde düzenlenen ve kısa zamanda hem yerel hem de ulusal basının ilgi odağı haline gelen Piri Reis Haritaları Sergisi bir ay boyunca deniz tarihi ve kültürü tutkunlarının yanı sıra yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edildi.

PiriReisSergi_BodrumMilta.040815

Ege ve Akdeniz’in önemli turizm noktaları arasında yer alan, tarihi süngercilik ve balıkçılık üzerine inşa edilmiş, denizle iç içe yaşam şeklinin çok önemli örneklerini sunan dünyaca ünlü Bodrum’da Türk ve Dünya denizcilik tarihinin çok önemli ismi Piri Reis’in anısına gerçekleştirilen, çini üzerine işlenmiş Piri Reis Haritalarının yanı sıra Kitab-ı Bahriye’den gravürler, usturlap ve quadrant panolar, 16.yüzyıl seyir aletleri replikalarının yer aldığı uluslararası sergiye başta yabancı turistler olmak üzere Bodrum’u ziyarete gelen sanat ve denizseverler büyük ilgi gösterdiler.

MiltaMarinaSergiFoto2

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, “Her yıl dünyanın bir çok farklı coğrafyasından turistlerin geldiği dünyaca ünlü tatil beldesi, Türkiyemizin gözbebeği Bodrum’da, Piri Reis Haritaları sergisini ziyarete gelenlerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Yakın Doğu Üniversitesi hakkında da bilgi ediniyor olması ülkemizin bilinirliğine de önemli bir katkı sunuyor. Kuzey Kıbrıs’ta ve Türkiye’de denizciliğin ve deniz kültürünün gelişimini destekleyen Yakın Doğu Üniversitesi’nin öncülüğünde Bodrum’a götürülen “Piri Reis Haritaları” sergisinin her gün çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmesi ve serginin hem ulusal hem de yerel basında çok büyük ilgi görmesi Yakın Doğu Üniversitesi ile Girne Üniversitesi’nin denizcilik üzerine attığı adımların ne kadar değerli olduğunun bir göstergesidir” dedi. Kıbrıs’ta ve uluslararası platformda yedi farklı sergiyle kapsamlı bir denizcilik müzesi kurmak amacıyla yola çıktıklarını belirten Doç. Dr. İrfan S. Günsel, bu gibi sergilerle Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü’nde bir Denizcilik Müzesi oluşturarak dünya denizcilik tarihine ve kültürüne adalı damgasını vurmak istediklerini vurguladı. Bodrum’da olduğu gibi Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi tarafından düzenlenen bu sergilerin . inşa edilecek olan Denizcilik Müzesi’nin yalnızca ülke denizcilik kültürüne değil dünya denizcilik birikimine de önemli katkılar koyacağının altını çizen Doç. Dr. İrfan S. Günsel denizcilik alanında yaratılacak birikimin dünya denizciliğinin geleceği için çok önemli olduğunu belirtti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre başta Piri Reis sergisi olmak üzere denizcilik tarihi ve kültürü ile ilgili yedi farklı sergi önümüzdeki günlerde, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinde sergilenecek.