60 + Tazelenme Üniversitesi

Tazelenme Üniversitesi, Türkiye’de ilk olarak 2016 yılında Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından kurulan çok önemli bir sosyal sorumluluk projesidir. Alanında kalitesi, paydaşlarına sorumlu yaklaşımı ile fark yaratarak lider ve saygın bir eğitim kurumu olma yolunda sağlam adımlarla ilerleyen Girne Üniversitesi; Tazelenme Programı’nı 2018-19 Güz Akademik Dönemi’nde bünyesine katarak Kıbrıs’ta ilk ve tek, Türkiye’de ise ilk altı üniversite arasına girmeyi başarmıştır.

Dünyamızda ve ülkemizde yaş ortalamasının artmasıyla birlikte, aktif ve başarılı yaşlanma kavramına anlam katan önemli bir girişim olan “60+ Tazelenme Üniversitesi”; öğrenmenin, sosyal ilişkilerin, tüm yaşam boyu devam eden bir süreç olduğu temel prensibine dayanmaktadır.

Girne Üniversitesi’nde açıldığı ilk dönem dört öğrenciyle başlayan program, Bahar 2018-19 Dönemi’nde 40 öğrenciye ulaşmıştır.

Zorunlu dersleri Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin değerli akademisyenleri tarafından ve bazı seçmeli dersleri de katılımcılar tarafından gönüllü olarak verilmektedir.

Zengin bir içeriğe sahip olan programda dahiliye, gerontoloji, ortopedi, sağlıklı beslenme, acil tıp, endokrinoloji gibi tıp derslerinin yanında, kültür-sanat, iç dekorasyon, yoga, iletişim, edebiyat gibi dersler de bulunmaktadır. Kampüslerde öğrenim gören genç kuşakların Tazelenme Üniversitesi öğrencileriyle aynı ortamda buluşması, onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanması, eğitimin hedefleri arasında yer alan program, Girne Üniversitesi’nin Karakum’daki kampüsünde Pazartesi, Salı ve Çarşamba akşamları verilmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Emete Toros
60+ Yaş Tazelenme Üniversitesi Yürütücüsü