Kampüste Yaşam
Sosyal Yaşam

SOSYAL YAŞAM
Üniversite hayatının en önemli unsurlarından biri öğrencilerin kendi başlarına geliştirmeleri gereken bir sosyal hayattır. Sosyal hayat, özellikle yeni gelen öğrenciler için, büyük önem teşkil eder. Sosyalleşmek üniversite hayatının stresini hafifletir. Farklı konularda ve farklı çevrelerde sosyalleşme, öğrencilerin uzun vadede beklenmeyen faydaları olabilecek bağlantıları oluşturmasına, çevresini sınıf ortamının ötesine taşımasına yardımcı olur.

Sadece akademik odaklı bir bakış açısı, üniversitenin en önemli kazanımlarından biri olan, farklı çevrelerden ve farklı kültürlerden gelen insanlarla iletişime geçme ve sosyalleşme fırsatını değerlendirmenin önündeki engeldir. Bu gerçeğin bilincinde olan üniversitemiz, öğrencilerinin farklı ilgi alanlarını destekleyerek kişisel ve kültürel gelişimlerine yönelik sosyal aktiviteleri desteklemektedir.

Adada :
Kuzey Kıbrıs; tarihi ve doğal güzelliklerinin  yanında temiz plajları, sörf kulüpleri, yamaç paraşütü, trekking, kamping, dağcılık, yürüyüş parkurları  gibi farklı zevklere hitap eden sosyal yaşamı ile öğrencilerin ders dışında eğlenceli zaman geçirmesine, kendilerini geliştirmelerine  fırsat sunmaktadır.


Fotoğraf, Highlineparagliding firmasının uçuşuna aittir.

Üniversitemizde :
Öğrencilerimizin eğitim yaşamlarına destek olacak, kişisel gelişimlerine yardımcı konferans ve seminerler düzenlenmektedir.

Bunun yanısıra, tüm öğrenme deneyimleri sadece bir sınıf içinde gerçekleşmez. Aktif bir sosyal yaşam, ortak noktaların paylaşılabileceği öğrenci topluluklarına katılmanıza olanak sağlar. Daha verimli ve eğlenceli bir üniversite hayatı yaşamaya olanak sağlayacak piknikler, bisiklet gezileri, müzik şöleni gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Üniversitemizde öğrencilerimizin ders aralarında streslerini atmalarını ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayacak etkinlik salonu bulunmaktadır. Ayrıca spor etkinlikleri çerçevesinde futbol, voleybol, basketbol turnuvaları düzenlenmektedir.

Üniversitemizde farklı  kategorilerde öğrencilerimizin ilgisini çekerek onları üniversite yaşamına adapte edecek öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Öğrenciler, mevcut kulüpler dışında, kendi ilgi alanlarına uygun bir kulüp kurarak, kulüpleri ile ilgili etkinlik düzenlemekte özgürdür. Öğrenci kulüplerine dahil olmak, derslerle geçen uzun bir günden sonra, benzer görüşleri paylaştığınız kişilerle vakit geçirmek ve rahatlamak için uygun bir ortam yaratır.

Kuzey Kıbrıs ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

Büyük Kütüphane

Eğitimi destekleyen en önemli unsurlardan biri hiç şüphesiz kütüphanelerdir.

Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane, 8.750 metrekarelik alanda, 6 katlı modern ve donanımlı binasıyla öğrencilere ve halkımıza hizmet vermektedir. Kütüphanemizde uygulanmakta olan ve ABD, Kanada, Meksika’da da kullanılan L.C sınıflamasına göre dizayn edilmiş olan raf sistemi bilgiye hızlı bir şekilde erişimi mümkün kılmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane ’den sonra içerik ve büyüklük açısından Kıbrıs’ta ikinci ve Girne bölgesinde birinci sırada olan Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane ’de kullanıcılara 500 bin kitap ve 650 milyon elektronik kaynağa erişim imkanı sağlanmaktadır.

Çağın koşullarına uygun en son elektronik ve dijital teknoloji ile donatılarak kitapseverlere ve araştırmacılara hizmet veren Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane’de 350 kişilik amfinin yanı sıra okuma salonları, bireysel ve grup çalışma odaları, arşiv ve sergi salonu da yer almaktadır.

Toplam 250 kişilik oturma ve çalışma alanına sahip kütüphanede kullanıcılara rahat bir ortam sağlanmaktadır.

Girne Üniversitesi’nin modern ve donanımlı kütüphanesi, hafta içi ve Cumartesi günleri 08:00-20:00 saatleri arasında, üniversite öğrencilerinin ve Kıbrıs halkının kullanımına açıktır.

Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane kullanıcıları ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi’nin kütüphane olanaklarından da yararlanabilmektedir.

Abone Olunan Elektronik Dergi Sayısı: 9376
Abone Olunan Veri Tabanı Sayısı: 28

Veritabanları: Kazancı Hukuk, ULAKBİM, EBSCOHOST, CAB Abstracts, Emerald Premier eJournal, IEEE, Hein Online, JSTOR Archive Journal Content, OVID-LWW, ProQuest Dissertations & Theses, ScienceDirect Freedom Collection, Scopus, Springer Nature Academic Journals, Springer Nature Nature Journals, Springer Link, Springer Adis, Springer Palgrave Macmillan Journals, Taylor & Francis, WoS-Web of Science, Wiley Online Library, BioMed Central, BMJ Online Journals, Yakın Doğu Üniversitesi Dergileri, Kıbrıs Türk Psikiyatri ve Psikoloji Dergisi, Turnitin İntihal Analiz Veritabanı, iThenticate İntihal Aanaliz Programları, Mendeley Referans Yönetim Aracı, OCLS EZProxy Digital

Dijital dergi ve elektronik kaynaklara ulaşmak için kütüphaneden kullanıcı adı ve şifre almak gerekmektedir.

Veritabanlarına: library.neu.edu.tr linkini kullanarak kullanıcı adı ve şifrenizle erişebilirsiniz.

Sağlık

Girne Üniversitesi, üniversite kampüsünde yer alan tam donanımlı Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi ile Girne merkezde yer alan Diş Hastanesine sahiptir.

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi
Üstün teknolojik donanımı, teknik özellikleri ve deneyimli personeli ile 15 Kasım 2016 tarihinden beri hizmet vermektedir.

Hastanemiz, Girne Üniversitesi yerleşkesi içerisinde, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri ve öğrenci amfileri ile entegre olacak biçimde ve yaklaşık 15.000 m2 alanda, hasta ve çalışan sağlığı ve güvenliğini ön planda tutacak bir formatta dizayn edilmiştir.

Kurulan akıllı hastane otomasyon sistemi ile kesintisiz ortam ve hasta güvenliği, hasta konforu, medikal bilgi paylaşımı ve güvenliği sağlanmakta ve sürekli takip edilmektedir.Butik hastane konseptinde inşa edilen Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi toplamda 150 yatak kapasitesine sahip 7/24 kesintisiz olarak hizmet veren tam donanımlı bir hastanedir.

Üstün teknolojik kapasitesi ve her biri kendi alanında deneyimli, seçkin öğretim üyeleri ve doktorlarla Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi’nde hastalarımıza dünya standartlarında bir sağlık hizmeti verilmektedir.

Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi
4 Ekim 2017 tarihinde hizmet vermeye başlayan Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Diş Hastanesi hasta güvenliği ve sağlık alanında kaliteli hizmet sunmasıyla gurur duymaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi klinikleri dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kullanılan teknolojik donanım, yöntem ve malzemelerle ağız, diş, ve çene sağlığı ve rahatsızlıklarına yönelik hizmet vermek üzere tasarlanmıştır.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi
Deneyimli ve uzman personeli tüm öğrencilerine ve hastalarına 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti vermektedir. YDÜ kampüsü içerisinde yer alan hastane KKTC’de okuyan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındaki tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere ücretsiz sağlık hizmeti sağlamaktadır. Öğrenciler ücretsiz sağlık hizmeti kapsamında Yakın Doğu Hastanesi’ndeki Acil, Poliklinik, Operasyon birimleri dahil tüm tıbbi birimlerden yedi gün yirmi dört saat (7/24) prensibinde yararlanabilmektedir.