Yakın Doğu Üniversitesi’nde 25 Yeni Bölüm Açıldı
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 16:04
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:44

– 16 Yeni Ön Lisans,9 Lisans Programı

Yakın Doğu Üniversitesi’nde 16 ön lisans ve 9 lisans programı toplam 25 yeni açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Tümü YÖK ve YÖDAK tarafından onaylı olan bölümlere 2015-2016 öğretim yılı için öğrenci alınacaktır.

Açıklamaya göre YDÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde 6 yeni bölüm açıldı. Sağlık alanında uzman teknikerler yetiştirmek amacı ile kurulan Elektronörofizyoloji, Fizyoterapi, Laborant ve Veteriner Sağlığı, Ortopedik Protez ve Ortez, Perfüzyon Teknikleri ve Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümlerinin eğitim dili Türkçe, eğitim süresi iki yıl. Sağlık alanında büyük istihdam imkanı bulunan bu bölümlerde sağlık alanındaki güncel gelişmeler sürekli takip edilerek, yaşam boyu yararlanılacak bilgi ve deneyimler kazandırılmakta ve doktorların sağ kolu olan nitelikli sağlık teknikerleri yetiştirilecektir.

Açılan diğer ön lisans programları arasında ise Meslek Yüksekokulu bünyesinde yer alan Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon, Dış Ticaret, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Görsel İletişim, Grafik Tasarımı, Mimari Restorasyon, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik, Saç Bakımı ve Güzellik ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu’na bağlı Aşçılık ön lisans programları yer almaktadır. Eğitim süresi iki yıl eğitim dili Türkçe olan programlara Meslek Lisesi mezunları doğrudan kayıt yaptırabileceklerdir.

9 Yeni Lisans Programı

Açılan Lisans programları arasında ise Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik (Türkçe), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı, Sosyal Hizmet (Türkçe), Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Ebelik (Türkçe), Ergoterapi (Türkçe), Acil Yardım ve Afet Yönetimi (Türkçe), Gerontoloji (Türkçe), ve Odyoloji (Türkçe), Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan İşitme Engelliler Öğretmenliği (Türkçe) ve Diş Hekimliği Fakültesi içerisinde İngilizce Diş Hekimliği bölümleri yer almaktadır.

Yrd.Doç.Dr. Yeter Tabur: Yeni Açılan 25 bölüm ile Yakın Doğu Üniversitesi Bölüm Sayısı 160 oldu…

Konu ile ilgili açıklama yapan Yakın Doğu Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd.Doç.Dr. Yeter Tabur; Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde tümü YÖK ve YÖDAK onaylı 25 yeni bölümün açıldığını belirterek açılan bölümlerin güncel, talep gören ve istihdam imkanı yüksek olan bölümler olduğunu vurguladı. Açılan yeni bölümlerle birlikte, Yakın Doğu Üniversitesi’nde ön lisans ve lisans programları sayısının toplam 160’a ulaştığını ifade eden Yrd.Doç.Dr. Yeter Tabur bu sayının bölge ülkeleri içinde en yüksek sayı olduğunun altını çizdi. Yeni açılan ön lisans programlarına Meslek Liseleri öğrencilerinin doğrudan kayıt yapma hakkına sahip olduğunu vurgulayan Yrd.Doç.Dr. Yeter Tabur Sağlıkla ilgili Lisans programlarına ise öğrencilerin GCE A level ve IGCSE-GCSE O level sonuçlarına göre de kayıt yaptırabileceklerini vurguladı. Yrd.Doç.Dr. Yeter Tabur yeni açılan bölümlere ve diğer tüm bölümlere öğrencilerin 6 Haziran 2015 tarihinde saat 9’da gerçekleştirilecek olan Yakın Doğu Üniversitesi Giriş ve Burs Sıralama Sınavı sonuçlarına göre kayıt yaptırabileceklerini söyledi. Yakın Doğu Üniversitesi Giriş ve Burs Sıralama sınavına kayıtların devam ettiğini belirten Yrd.Doç.Dr. Yeter Tabur tüm öğrencileri bölümler, giriş sınavı ve burslar hakkında detaylı bilgi almaya davet etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Giriş ve Burs Sıralama Sınavı 6 Haziran 2015’te Yapılıyor.

Yeni açılan bölümler ve 6 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilecek olan Yakın Doğu Üniversitesi Giriş ve Burs Sıralama Sınavı hakkında detaylı bilgi almak isteyen öğrenciler www.neu.edu.tr adresinden veya 223 64 64 (dahili 211-403-501) numaralı telefondan alabilirler.