“Uçuşa Elverişlilik Sertifikası’nın Esasları” ve “5. ve 6. Nesil Motor Teknolojileri” Semineri Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 08 Ocak 2019, 09:10

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi “Uçuşa Elverişlilik Sertifikası’nın Esasları” ve “5. ve 6. Nesil Motor Teknolojileri” başlıklı bir seminer düzenlendi.Kale Araştırma Geliştirme A.Ş.’ den Bülent Candan ve Sinan Şal’ın konuşmacı olarak katıldığı seminere akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Bülent Candan, Uçuşa Elverişlilik Sertifikası’nın tanımı ve içeriğini açıklayarak başladığı konuşmasında sürece ve teknik koşullara ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Seminerin ikinci bölümünde söz alan SinanŞal ise ses hızını aşabilen savaş uçakları ve ses hızına yaklaşabilen uçaklarda gaz türbinlerinin yakıt harcamı,verimlilik,radarda tanımlanma ve yansıma özelliklerini aynı anda sağlayabilecek turbofan uygulamalarına yönelik 5. ve 6. jenerasyon türbin geliştirme programlarının teknolojik ve tarihsel sürecini aktardı. Bu konudaki tasarım çalışmalarında gelinen aşamalara değinen Şal, katılımcılara son gelişmeleri ve ilerlemeleri takip edebilecekleri platformlar hakkında detaylı bilgiler aktardı.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin yanı sıra Denizcilik Fakültesi öğrencilerinin de ilgi gösterdiği sunumda yeni jenerasyon türbinlerin test videoları izleyenlerde konuya ilişkin özel bir ilgi uyandırdı.