Sunat Atun Girne Üniversitesi’nde Konferans Verdi
Eklenme Tarihi: 04 Aralık 2015, 11:35
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Sunat Atun Girne Üniversitesi’nde Konferans Verdi (1)

-Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun “Global Ekonominin Kıbrıs Ekonomisine Etkisi” konulu konferans verdi.

-Girne Üniversitesi’nin ilk konferans konuğu KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun

Girne Üniversitesi’nin ilk konferans konuğu olan KKTC Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun verdiği “Global Ekonominin Kıbrıs Ekonomisine Etkisi” konulu konferansta, ülke gündeminden küresel ekonomiye, küresel ekonomide KKTC’nin yerinden, gemi sektörünün ulaşım ve ticaret de dünyadaki yerine kadar bir çok konuda görüşlerini ifade etti. Atun, gençlere kendi deneyim ve tecrübelerinden söz etti.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Global Ekonominin Kıbrıs Ekonomisine Etkisi” başlıklı konferansa, Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan, Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Girne Üniversitesi öğretim üyeleri, bürokratlar, konuklar ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu: “İlk konferansımızı gerçekleştirmekten ve sayın bakanımızın katılımından çok mutluyuz”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu; Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun’un konferansa katılmasından duyduğu mutluluğu ifade etti. “Sayın bakanımızın üniversitemizin ilk konferansına katılmasından dolayı çok mutluyum. Kendisi İngiltere’de lisans eğitimini, Fransa’da yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Ada’mıza dönmüş ve kardeş üniversitemiz Yakın Doğu Üniversitesi’nde hocalık yapmıştır. Ülkesine bağlı ve eğitime önem veren bir insan olarak ilk sergimizin açılışında bulunduğu için ve engin bilgi ve tecrübelerini bize aktaracağı için kendisine çok teşekkür ederiz” dedi.

Sunat Atun Girne Üniversitesi’nde Konferans Verdi (2)

Sunat Atun: “Yakın Doğu ailesi KKTC’nin parlayan yıldızıdır demek en doğrusudur”

Bakan Atun yaptığı konuşmada: “Sizlere burada hitap ediyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Yakın Doğu ailesi KKTC’nin parlayan yıldızıdır demek en doğrusudur. Gördük ki güçlü sağlam ülkeler ancak sağlam güçlü kurumların olmasıyla var olabilmektedir. Ben de baktığımda KKTC’de Yakın Doğu ailesinin ne kadar güçlü bir yapıya sahip olduklarını görüyorum. Bugün kendi geleneklerine ait, yeni bir üniversite ve geleneklerini sürdürmesi açısında çok ama çok önemli bir yapıya sahiptir. Geleceğe sağlam adımlarla yürüyen bu tarz kurumların olması, KKTC’nin de bu kurumlar sayesinde, ileriye dönük sağlam adımlar atmasına vesile olmuş oluyor” dedi. Bir politikacı olmanın dışında KKTC’nin bir vatandaşı olarak ve ülkesine inanan bir kişi için gerçekten gurur verici bir tablo olduğuna değinen Sunat Atun, konuşmasında küresel ekonominin dengelerinden, bu dengeleri etkileyen para transferi ve ulaşım gibi konular ile küresel ekonominin temel unsurlarından, enflasyondan ve enflasyonun hangi ülkeleri nasıl etkileyebileceğinden bahsetti.

Konferansın ardından Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ve Bakan Atun birbirlerine teşekkür plaketi takdim ettiler. Plaket töreninin ardından Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ve Bakan Sunat Atun, Girne Üniversitesi bünyesinde açılan sergiyi gezerek, antik dönemden günümüze Kıbrıs kıyılarındaki denizciliği anlatan çeşitli yağlı boya tablolar, Yunan, Mısır ve Fenike gemileri ile Girne kayığının ahşap modelleri, 16. YY’da Piri Reis tarafından çizilmiş olan Kıbrıs adasının İznik Çinisi üzerine aktarılmış olan çeşitli gravürler ve denizcilik objeleri incelediler.