Sanatçı Zhyrgalbai Maturaimov, Kıbrıs Sanat Müzesi için Kovid 19 Karantina Günlerinde “Venedik Sarayı, İki Kişi ve Sokak müzisyeni ” Adını Verdiği Eserleri Tuvaline Resmetti
Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2020, 15:28


Kovid-19 karantina günlerinde sanatçı Zhyrgalbai Maturaimov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tarihi mekanlarından Gazimağusa Namık Kemal meydanında yer alan “Venedik Sarayı”’nın yanı sıra “İki Kişi” ve “Sokak Müzisyeni” adlı eserlerini Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için resmetti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, sanatçı Zhyrgalbai Maturaimov, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önemli tarihi ve turistik mekanlarından olan “Venedik Sarayı” ile birlikte “iki kişi” ve “Sokak Müzisyeni” adını verdiği üç eserini sanatseverlerin beğenisine sundu.

Venedik Sarayı
13’üncü yüzyılda Lüzinyanlar tarafından Kraliyet Sarayı olarak inşa edilen yapı, Namık Kemal Meydanı’nın batısında yer alır. 1489 yılından itibaren Venedik Valisi’nin resmi ikametgâhı olmuştur. Saray 16. yüzyılda da, esaslı bir şekilde biçim değiştirir ve İtalyan Rönesans’ının sade ve cisimsel biçimi, Gotik özelliklerinin yerini alır. İç bahçe içerisinde aynı döneme ait pek çok top, düzenli biçimde istiflenmiş top güllesi ve büyük bir granit sütuna ait parçalar bulunmaktadır. Deprem sonucu yıkılan bu saraydan günümüze, 16’ıncı yüzyılın başlarından kalma “L” biçimindeki bir yapıya sahip batı kısmı ve Salamis’ten getirilen dört sütunun taşımakta olduğu üç kemerli giriş gelebilmiştir. Sarayın ön cephesi 16. yüzyıl Venedik mimarisinin Kıbrıs’taki çok ender bir örneği olarak ayakta kalmayı başarmıştır.

Zhyrgalbai Maturaimov Kimdir?
1955 yılında Kırgızistan’da doğdu. 1978-1984 yıllarında , Moskova’daki tüm-birlik Devlet Sinematografi Enstitüsü’nde okudu. 1970-1974 yıllarında Frunze Sanat Koleji’nde okudu (Bishkek). 1984-1988’de Bişkek’teki ‘Kırgızfilm’ film stüdyosunda çalıştı. 2013-2018 yıllarında Kırgız Devlet S. A Chuykov Sanat Koleji’nde müdür olarak görev yaptı. Ulusal ve uluslararası sergilerin üyedir; Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin ve Kırgızistan Cumhuriyetinin Sanatçılar Birliği Üyesidir . 2007 yılından bu yana, Kırgızistan Cumhuriyeti Devlet sanatçısıdır. 2013 yılında Çin’de Dünya Sanatçı unvanını aldı. Sanatçı bir çok kişisel sergi açtı:

2007 yıl – Sanat Sergileri Müdürlüğü, Almatı, Kazakistan;

2006 yıl – Kırgız Devlet G. Aitiev Güzel Sanatlar Müzesi, Bişkek, Kırgızistan;

2005 – Ressamlar Kasabası, Paris, Fransa;

2003- “Tribün” Sanat Galerisi, Almatı, Kazakistan;

1999 – Bişkek Ulusal Bankası, Kırgızistan

1988- Uluslararası Yardım Fonu “Meerim” Bişkek, Kırgızistan.

Eserler Yerel Tarih Müzesi’nde; Kazakistan Güzel Sanatlar Müzesi’nde; T. Sadykov Güzel Sanatlar Müzesi’nde (Kırgızistan, Aktobe) ; kültürel değişim “Barış için Seyahat” (Çin Halk Cumhuriyeti) merkezinde yer almaktadır.