Öğretmenler Günü
Eklenme Tarihi: 08 Aralık 2022, 15:36
Son Güncelleme Tarihi:09 Aralık 2022, 08:16


2022-2023 Güz Dönemi 24 Kasım Öğretmenler Günü, Girne Üniversitesi, Kütüphane Konferans Salonu’nda rektörümüz Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Gökmen Dağlı, Prof. Dr. Rüveyde Bundak, dekanlarımız, bölüm başkanlarımız, hocalarımız, Yakın Doğu Üniversitesi Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez Başkanlarıı Prof. Dr. Zehra Altınay ile Prof.Dr.Fahriye Altınay, İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden öğretim görevlimiz, aynı zamanda “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri Serisi” yazarı Yard. Doç. Dr. Mutlu Soykurt ve değerli öğrencilerimizle birlikte kutlanmıştır.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Girne Üniversitesi Rektör Yardımcısı, aynı zamanda Girne Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökmen Dağlı’nın açılış konuşmasıyla devam etmiştir.

Prof. Dr. Gökmen Dağlı, açılış konuşmasında geçmişimizden günümüze eğitim süreçlerinden, eğitim felsefe ve anlayışlarından, öğretmenlik mesleğinde olması gereken niteliklerden, özelliklerinden söz etmiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlere vermiş olduğu değeri anlatan anı ve sözleriyle konuşmasını sonlandırmıştır.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün anlam ve önemini anlatan ilk konuşma, Yakın Doğu Üniversitesi, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay tarafından yapılmıştır.Yapılan konuşmada günün anlam ve öneminin yanında bilimsel bir yaklaşımla, akademik bir çalışma ışığında eğitim, öğretim, öğrenme, öğretmenlik mesleğinde olması ve olmaması gereken nitelikler, özellikler slaytlarla bir sunum şeklinde katılımcılara aktarılmıştır.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün anlam ve önemini anlatan ikinci konuşma, Girne Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlisi ve Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri Serisi’nin yazarı Yard. Doç. Dr. Mutlu Soykurt tarafından yapılmıştır.Yapılan konuşmada daha çok Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askerlik, Cumhurbaşkanlığı gibi yüce görevlerinin yanında başöğretmenlik ünvanına ve öğretmenlerimize, gelecek nesillerimizi içeren öğrencilere olan tutumlarına, sözlerine yer verilmiştir.

Tören, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlere verdiği değeri anlatan resim ve sözlerinin yer aldığı bir slayt gösterisi, bir video ve ardından değerli katılımcılar için hazırlanan kokteyle birlikte son bulmuştur.

Girne Üniversitesi olarak 2022-2023 Güz Dönemi’nde yapmış olduğumuz Öğretmenler Günü törenimizin akışı aşağıdaki gibidir.

TÖREN AKIŞI
12:25 Toplanma (Prof. Dr. İlkay Salihoğlu Konferans Salonu)
12.30 Tören Açılışı
12:35 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
12:40 Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökmen Dağlı’nın Açılış Konuşması
12:50 Günün Anlam ve Önemi İle İlgili Yakın Doğu Üniversitesi, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez Başkanı Prof. Dr. Zehra Altınay’ın Konuşması
13:15 Günün Anlam ve Önemi İle İlgili Girne Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi ve Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri Serisi Yazarı Yard. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’un Konuşması
13:45 Slayt Gösterisi
13:55 Kokteyl ve Kapanış