NEU-RA 25 Afrika’nın Yargı Başkenti’nde
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2014, 15:07
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi’nin kardeş üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi tarafından üretilen Güneş Tanrısı NEU- RA 25, “South Africa Solar Challenge”in 3. gününde Afrika’nın Yargı Başkenti Bloemfontein’den start aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Güneş Tanrısı NEU- RA 25’in South Africa Solar Challenge uluslararası otomobil yarışının 3. gününde Colesberg’e gitmek üzere Afrika’nın üç başkentinden biri olan Yargı Başkenti Bloemfontein’den start aldığı belirtildi.

İ. Günsel; FIA kontrolündeki yarışta KKTC’yi bayrağı ile temsil ediliyoruz…

FIA gibi uluslararası kuruluşların kontrolünde gerçekleşen dünyanın özelliği bakımından en nitelikli yarışlarından biri kabul edilen South Africa Solar Challenge’de KKTC’yi adı ve bayrağı ile temsil ettiklerini söyleyen YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. irfan S.Günsel ” devletimizi uluslararası bir otomobil yarışında en iyi şekilde adı ve bayrağıyla temsil ediyoruz. Ayrıca ürettiğimiz araba ile de alternatif enerji kaynakları gibi Dünya’nın geleceği için son derece önemli olan bir konuya da dikkat çekiyoruz. Yine bu yarışta insanımızın başarılarını uluslararası alanda duyurma fırsatı bulmanın yanında üniversite öğrencilerinin fikirlerini de üretime motive ediyoruz” diye konuştu.

Yarış, alternatif enerjilerle ilgili uluslararası yayınların çıkmasına ve böylelikle de akademik hayata katkıda bulunmamıza vesile oluyor…

YDÜ’nün her adımını insanı, devleti, ülkesi özelinde dünyası ve insanlığın bütünü için attığını söyleyen İ.Günsel, alternatif enerji kaynaklarının öneminin algılanmasına yönelik olarak atılan bu adımların öncelikle ülkemizde alternatif enerjiler üzerinde uzmanlaşmış mühendislerin ve ayrıca elektrikli araç mühendislerinin yetişmesini motive etmeye yönel olduğunu söyledi. İ. Günsel “yarış, öğrencilerimize, mühendislerimize, hocalarımıza bu alanda çok önemli tecrübeler ve bilgiler kazandırıyor.

Ayrıca güneş enerjisi başta olmak üzere alternatif enerjilerle ilgili uluslararası yayınların çıkmasına ve böylelikle de akademik hayata katkıda bulunmamıza da zemin yaratıyor” dedi. Yarışta 12 kişilik YDÜ mühendis, öğrenci ve yönetici ekibine başkanlık yapan Doç. Dr. İrfan S. Günsel’e Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan ve Genel Koordinatör Görkem Bulunç eşlik ediyor.