KKTC’nin Yeni Spor Mabedi 9 Ekim’de Açılıyor
Eklenme Tarihi: 06 Ekim 2014, 23:56
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi’nin kardeş üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi NEU RA 25 Spor Salonu 9 Ekim’de Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş tarafından açılıyor.

Kardeş üniversite YDÜ tarafından uluslararası standartlara uygun olarak inşaa edilen NEU RA 25 çok amaçlı spor salonu 9 Ekim 2014 tarihinde hizmete açılıyor. Açılışını KKTC Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın yapacağı NEU RA 25 spor salonu, Yakın Doğu Üniversitesi’nin spor altyapısının gelişimi alanında şimdiye dek gerçekleştirdiği adımlarının son halkası niteliğinde. 9 Ekim saat 11:00’de gerçekleştirilecek olan açılışta çeşitli etkinlikler de düzenlenecek.Etkinliklerin ardından Basketbol Büyük Erkekler Kategorisi’nde mücadele veren Yakın Doğu Üniversitesi ile Mapfree arasında dostluk maçı gerçekleştirilecek. NEU RA 25 Spor Salonunun ilk resmi müsabakası ise 10 Ekim saat 17’de Türkiye Kadınlar 2 Ligi’nde mücadele vere Yakın Doğu Üniversitesi ile Harran Üniversitesi arasında oynanacak.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Kıbrıs Türk sporunun geleceğini inşa etme yolunda çok önemli bir altyapı yatırımına daha imza atmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, Yakın Doğu Üniversitesi’nin 25.nci yılında ülkeye kalıcı ve anıtsal bir eser daha kazandırmaktan duydukları büyük memnuniyeti dile getirdi. Doç. Dr. İrfan S. Günsel, NEU RA 25 spor salonunn açılışının KKTC Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş tarafından 9 Ekim 2014’de saat 11:00’de gerçekleştirileceğini ifade ederek, NEU RA 25 Spor Salonu’nun Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs Türk sporunun dünya çapında kazanacağı başarıların yeni adresi olacağını vurguladı.

Doç. Dr. İrfan S. Günsel Yakın Doğu Üniversitesi olarak bugüne kadar spora önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, uluslararası standartlarda ve ölçülerde hazırlanan NEU RA 25 Spor Salonu’nda Yakın Doğu üniversitesi’nin yetiştireceği yeni şampiyonlarla Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası arenadaki bayrak taşıyıcısı olmaya devam edeceğini belirtti. Doç. Dr. İrfan S. Günsel Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi NEU RA 25 Spor Salonu’nun kısa zaman içerisinde spora gönül veren herkesin kendisini mutlu hissedeceği bir spor mabedi haline geleceğini ifade etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımının Türkiye Basketbol İkinci Liginde oynadığını hatırlatan Doç. Dr. İrfan S. Günsel, bu yeni salonda şampiyonluk ve şampiyonluklar kazanacağına inandıklarını sözlerine ekledi. Yakın Doğu Üniversitesi olarak toplumsal yaşamın her alanında geleceği inşa etme yolunda kendilerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmekten gurur duyduklarını belirten Doç. Dr. İrfan S. Günsel NEU RA 25 Spor Salonu’nun zeki, çevik, ahlaklı gençlerin sağlıklı yetişmesi için çok önemli bir spor yuvası olduğunu vurguladı.

NEU RA 25 Çok Amaçlı Spor Salonunun Teknik Özellikleri:

Benzer tesisler arasında NBA standartlarındaki parkesiyle ön plana çıkan NEU RA 25 Spor Salonu’nun zemini Barselona’da yapılan son dünya basketbol şampiyonasında kullanılan FIBA onaylı parke zemini ile bire bir aynı standartta olmasıyla dikkat çekiyor. Skorboard, FIBA, onaylı basketbol potaları IHF onaylı hentbol kaleleri, FIVB onaylı voleybol malzemeleri ile basketbol, hentbol, voleybol, badminton gibi spor branşlarının organizasyonlarının yapılmasına imkan sağlayan Kıbrıs Türk sporunu salon sporlarında uluslararası standartlara taşıyacak bir altyapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bu çerçevede tüm malzemeleri dünya standartlarına uygun sertifikalı Amerika, Almanya ve İspanya’dan getirtilerek donatılan salonda aynı anda iki farklı takıma çalışma imkanı sağlayan, yukarıdan aşağıya inen otomatik perde sistemi donanımının yanı ısıra toplam dört adet sporcu, iki adet hakem soyunma odaları, ilkyardım odası, basın odası, idari odalar, kafeterya bulunuyor. Spor karşılaşmalarının canlı yayınlanmasını sağlayan teknik altyapısıyla da ön plana çıkan salonda bulunan özel ses sistemi çeşitli tören ve konserlerin yapılmasına da imkan sağlıyor. Salonda ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi’nin yaşamsal sınırları olan özel gereksinimli bireylere yönelik hassasiyetinin göstergesi olarak fiziksel engelli sporcuların müsabaka yapmasına olanak veren iki adet tam donanımlı sporcu soyunma odası mevcuttur.

Kaynak: KIBRIS POSTASI