KKTC Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Yödak “Yükseköğretim Stratejik Planlama Çalıştayı” Düzenledi
Eklenme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 15:43

KKTC’nin orta ve uzun vadeli yükseköğrenim stratejisinin oluşturulması amacı ile 04-06 Temmuz 2018 tarihlerinde Lefkoşa Golden Tulip Otel’de “KKTC Yükseköğretim Stratejik Planlama Çalıştayı” gerçekleştirildi.

YÖDAK ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığı ile ve T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi desteğiyle gerçekleştirilen çalıştaya, KKTC üniversitelerinin farklı disiplinlerinden bilim insanları ve öğrencilerin yanı sıra ilgili devlet kuruluşları, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerden temsilciler katıldı. Girne Üniversitesi çalıştayda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gökmen Dağlı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Altınay ve Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Fakültesi öğretim üyesi Dr. Pınar Sharghi tarafından tüm oturumlarda temsil edildi.

Çalıştayın açılış töreninde YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke bir konuşma yaparak yükseköğretim stratejik planlama çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çalıştayda daha sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, Mili Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Sağlık Bakanı Filiz Besim ve UBP milletvekili Özdemir Berova da konu hakkında görüş, öneri ve değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı.

“Yükseköğretimin Temel Politikalarını Belirleme Sürecini Planlamak ve YÖDAK’ın Kurumsal Kapasitesini ve İşleyişini Geliştirmek”, “Yükseköğretimin Sürdürülebilirliğini Planlamak”, “Yükseköğretimi Uluslararası Standartlara Uyumlu Hale Getirmek”, “Yükseköğretim Denetim Sistemini Daha Etkin ve Çağdaş Hale Getirmek”, “Yükseköğretimin Uluslararası Akademik Görünürlüğünü, Tanınırlığını ve İtibarını Artırmak“ konu başlıklarının ele alındığı çalıştayda oturumların bitmesinin ardından son gün ortak vizyon çalışması gerçekleştirilerek grupların yaptığı tespitler ve öneriler ele alındı. Çalıştay YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke’nin katılımcılara teşekkür plaketlerini sunmasıyla sona erdi.