KKTC Milli Eğitim Bakanı Girne Üniversitesi’nde Seminer Verdi
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2016, 13:14
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

IMG_2691

-KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Girne Üniversitesi’nde verdiği seminerde Girne Üniversitesi öğrencileri ile buluştu.

-KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Girne Üniversitesi’nde “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Yüksek Öğretimdeki Yeri ve Türkiye ile İlişkiler” konulu bir seminer verdi.

Girne Üniversitesi öğrencilerine “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Yüksek Öğretimdeki Yeri ve Türkiye ile İlişkiler” konulu seminer vermek için Girne Üniversitesi kampüsüne gelen KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ü, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ve Genel Sekreter  Yrd. Doç. Dr. Hürmüs Refiker karşıladılar.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’ün Girne Üniversitesi öğrencilerine “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Yüksek Öğretimdeki Yeri ve Türkiye ile İlişkiler” konulu seminer verdi.  Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst verdiği seminerde KKTC’nin bir eğitim adası olması yönündeki görüşlerini öğrencilerle paylaştı.

Kemal Dürüst: “Zor Günlerden Geçtik, Nereden Nereye Geldiğimizi Unutmamalıyız”

Kemal Dürüst, seminerde yaptığı konuşmasına KKTC’nin ve Kıbrıs Adası’nın turizm merkezi olan Girne’de ve Girne Üniversitesi’nde olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek başladı.

Kemal Dürüst, KKTC’nin 12 yıllık milletvekili olduğunu ve her zaman kendini anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin de bir neferi olarak hissettiğini ifade etti. “Kendimi hep şanslı hissettim.  Anavatanımıza sadece 76 km uzaklıkta bulunmaktayız, ben de yanı başımızın anavatanımız olduğunu hissederek büyüdüm. Limasol’da doğdum, 45 yaşıma giriyorum. Ama savaş günlerini bizzat yaşadım, hatırlıyorum. Çok  zorluklar çektik, göçmen olduk olduk ama en nihayetinde Güzelyurt’a geldik ve orada yaşıyoruz. Nereden nereye geldiğimizi unutmamız gerekiyor. Bugün ülkemizde 12 üniversitemiz var” dedi.

Kemal Dürüst: “Keşke Öğrenci Olsam Da, Ben De Girne Üniversitesi’nde Okusam”

KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemel Dürüst konuşmasına, Girne Üniversitesi’nde bulunmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu vurgulayarak devam etti. “Girne Üniversitesi’ne üçüncü gelişim. Burada böyle bir seminer vermekten çok mutluyum. Üniversitenin yeni kampüsünün açılışında, keşke öğrenci olsam da ben de Girne Üniversitesinde okusam diye düşündüm. İlk açılış anında gördüğüm bu farklı mimari ve arkası deniz olan Girne Üniversitesi’nde okumanın ne güzel olacağını düşündüm” dedi.

IMG_2766

Kemal Dürüst: “KKTC Bir Eğitim Adasıdır”

Bakan Kemal Dürüst, seminerde öğrencilere kendilerini geliştirmelerini ve kendilerinin bir eğitim adası olan  KKTC’de okuduklarını unutmamaları gerektiğini dile getirdi. “Nüfusu 271 bin olan ülkemizin, 85 bini yüksek öğrenim ve öğretim kurumlarında öğrenci olan kişilerdir. Ülkenin üçte biri öğrenci olması buranın bir eğitim adası olasının ispatıdır” dedi. Sözlerine KKTC’nin ve Girne Üniversitesi’nin değerlerinin daha da artacağı vurgusu ile devam eden Kemal Dürüst, “Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Suat İ. Günsel’in bana altı sene önce söylediği ve benim de bugün burada sizlere söyleyeceğim, benim için çok anlamlı bir söz var. Bir şuanda değerli olan yapılar vardır,  bir de sürekli değer kazanan ve daha da  değerlenecek  olan  unsurlar vardır. Bu unsurlar bir belge olabilir, bir devlet olabilir, bir kurum olabilir. Benim düşünceme göre, hem devletimiz eğitim adası olarak hem de  bugün içinde okumakta olduğunuz Girne Üniversitesi, değerli ve daha da değerlenecek olan unsurlardandır. Sizler Girne Üniversitesi’nden mezun olduğunuzda, hem ilk mezunlar olmanın hem de Girne Üniversitesi’nin başarılı konumunun gururunu yaşayacaksınız” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti En Büyük Destekçimiz Ve Eğitim Konusunda Türkiye’nin Önündeyiz”

Kemal Dürüst; güçlü bir devlet olma yönünde ilerlediklerini, kayıtsız şartsız ülkeye sahip çıkan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, YÖK aracılığı ile birçok noktada akreditasyon kapılarını açtığını da dile getirerek 2013 yılında kurulan Girne Üniversitesi’nde on farklı kurumdan akredite olduğunu ve bunun her geçen yıla göre artış sağlayacağını sözlerine ekledi. “Türkiye Cumhuriyeti gurur kaynağımızdır ama biz eğitim konusunda Türkiye’nin önündeyiz diyebiliriz. 80 milyonluk TC devleti içerisinde 50 bin üçüncü ülke uyruklu öğrenci var ama bizim ülkemizde nüfusları kıyasladığımızda 80 milyonda 50 bin,  270 binde 25 bin üçüncü ülke uyruklu öğrenci var.  Bunlar artık kendimizi fark etmemizi gerektiren, sizlerin de nerede okuduğunuzu emin olmanızı gerektiren unsurlardır” dedi.

IMG_2737

Yatırımlarda Aklın Ötesine Geçen Bir Kurum…

Bakan Kemal Dürüst, seminerde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Yakın Doğu Üniversitesi ziyaretinden de söz ederek;  “Bir simülasyon merkezi, bir hayvan hastanesi ve daha bir çok merkezinin olduğu Yakın Doğu Üniversitesi’ni büyük bir dikkatle ve hayranlıkla gezdim; metrekareye düşen yatırımlarda aklın ötesinde geçilmiştir” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, öğrencilerden çok çalışarak tam donanımlı mezun olmalarını ve ülkelerine döndüklerinde ve hem kendi hem de KKTC devletinin başarılı anılmasına vesile olmalarını söyledi. Bakan öğrencilere çağdaşlık ve donanım olarak birçok Türkiye ve dünya üniversitelerinden üstünde bir üniversitede eğitim aldıklarını söyleyerek mezun olup ülkeden ayrılacak öğrencilerin KKTC ile bağlarının daim olması temennilerinde bulundu.

Kemal Dürüst: “Kendinizi Geliştirin, Çok Okuyun, Çok Araştırın; Ülkenin Geleceğini Sizin Gibi, Değerli Kurumlarda Eğitim Alan Gençler Aydınlatacak”

Bir ülkenin gelişiminin Yüksek Öğrenimi ile son derece eş olduğuna vurgu yapan Kemal Dürüst, üniversitelerin; aydın olabilmenin, ilericiliğin, çevre bilinçlerin, kültürel anlayışların, sağlığın, tüm temasal unsurlarının simgeleri olduğunu belirterek seminerdeki Denizcilik bölümü öğrencilerine “sizler denizin dünya haritasındaki en güzel yerinde eğitim alıyorsunuz bu da sizin en büyük ayrıcalığınızdır” dedi. Öğrencilere çok çalışmalarını, çok okumalarını ve çok araştırmalarını salık veren Kemal Dürüst, “zamanınızı iyi değerlendirin. Her yeni nesil bir öncekinden daha şanslı oluyor ama sizler çok şanslısınız. Denizcilik, Kıbrıs ile müsemmadır ve sizler özellikle Girne Üniversitesi’nde eğitim aldığınız için çok şanslısınız. Üniversiteler dünyaya açılan pencereler gibidir; ülkelerin gurur kaynağıdır. Ne mutlu size ki bu üniversitelerden birinde böyle donanımlı bir eğitim alıyorsunuz. Girne Üniversitemizin KKTC sınırları içerisinde yer alması büyük bir memnuniyet duydum. Okulunuza dört elle sarılın okulunuz son derecede çağdaş donanıma sahiptir, başarılarınızın devamını dilerim” dedi

Seminer sonunda KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’e, Girne Üniversitesi Rektör Vekili İlkay Salihoğlu tarafından plaket takdim edildi. Salihoğlu Bakan Kemal Dürüst’e seminere katıldığı için teşekkür etti.

Haberin Videosu