Kırgız Sanatçılar Kadyr Bekov ve Kubanychbek Ibragimov’un 40 Eserini Bir Araya Getiren Kişisel Sergileri, 10 Haziran Cuma Günü, Gazimağusa Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay Tarafından Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kampüsü Güzel Sanatlar Galerisinde Açılacak
Eklenme Tarihi: 08 Haziran 2022, 15:05
Son Güncelleme Tarihi:09 Haziran 2022, 11:01


Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, açılışını yapacağı iki önemli sergi ile Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünden yükselen sanat dalgasını, Yeniboğaziçi’nde sanat severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Dünyaca ünlü Kırgız ressamlar Kadyr Bekov’a ait eserlerden oluşan “Adanmış” ve Kubanychbek Ibragimov’a ait eserlerden oluşan “Klon” adlı iki ayrı kişisel resim sergisi, Gazimağusa Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay tarafından Yakın Doğu Yeniboğaziçi Kampüsü Güzel Sanatlar Galerisinde 10 Haziran 2022 Cuma günü saat 18.00’da açılacak.

Dünyaca ünlü sanatçıların eserleri, Yeniboğaziçi’nde sanatseverlerle buluşacak
Açılışı yapılacak sergiler ile birlikte Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin sergi sayısı 414’e ulaşacak. Ulusal ve uluslararası birçok sergiye katılan sanatçı Kadyr Bekov’un “Adanmış” adlı sergisi 20 eserden oluşuyor. Seçkide, ‘Tiyatro’, ‘Çalışma günü’ ve ‘Barış Güvercini’ adlı eserler dikkat çekiyor. Kubanychbek Ibragimov’un “Klon” adlı sergisinde de yine 20 eser yer alacak. Serginin dikkat çeken eserleri arasında ‘Melankolik’, ‘Ayna’, ve ‘Bahar’ adlı eserler bulunuyor. Toplamda 30 eseri sanatseverlerle buluşturacak olan sergiler, 24 Haziran 2022 Cuma gününe kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Kırgızistan Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği üyesi olan Kubanychbek İbragimov ve Kadyr Bekov, bugüne kadar pek çok ulusal ve uluslararası sergide yer aldı. 47 yaşındaki Kırgız sanatçı Kubanychbek İbragimov, eserlerinde renk paleti ile çevrenin gerçek özelliklerini yansıtıyor. İbragimov’un eserleri 2015’te İtalya’da Imago Mundi Luciano Benetton Koleksiyonu’nda; 2016’da ise Çin’de düzenlenen karma sergide yer aldı. Sanatçı İbragimov’a, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi tarafından 2019’da Gümüş Anahtar Onur Ödülü ve 2020’de ise uluslararası resim sanatçılarına verilen Uluğ Beg ödülü verildi. Sanatçının eserleri ayrıca Gapar Aytiyev Kırgız Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde ve yurt dışındaki özel koleksiyonlarda da yer alıyor.

66 yaşındaki Kadyr Bekov’a ise Kıbrıs Modern Sanat Müzesi tarafından 2022’de uluslararası resim sanatçılarına verilen Uluğ Beg ödülü takdim edildi. Bekov’un eserleri G. Aitiev Kırgız Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi koleksiyonunun yanı sıra Kırgız Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Bağımsız Devletler Topluluğu, Fransa, Almanya, Hollanda, ABD, Brezilya, Güney, Kore, Çin’de özel koleksiyonlarda yer alıyor.