Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Girne Üniversitesi’nde Seminer Verdi
Eklenme Tarihi: 09 Mart 2016, 10:18
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

IMG_20160308_114928

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Girne Üniversitesi kampüsünde Girne Üniversitesi öğrencilerine “Vakıf Ruhu” konulu bir seminer verdi.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter’in Girne Üniversitesi kampüsünde Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt ve Genel Sekreter Hürmüs Refiker tarafından karşılandığı ve Girne Üniversitesi öğrencilerine “Vakıf Ruhu” konusunda bir seminer verdiği bildirildi. Seminere Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, Girne Üniversitesi Dekan , Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. İbrahim Benter: “Osmanlı İdaresi Olan Yerlerde Kadınların Vakıf Kurma Oranı Çok Yüksekti Ve En Yüksek Oran Da  Kıbrıs’taydı”

Prof. Dr. İbrahim Benter konuşmasına başlarken 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı ve vakıflarda kadınların önemine değinerek; “dün bir açıklama yaptık. Kıbrıs’ta  2200 kadar vakıf kurmuş ve bu 2200 vakfın yarısını kadınlar kurmuş. Osmanlı idaresi olan yerlerde, kadınlar vakıf kurmada çok  büyük  rol oynamış ve kadınların kurduğu vakıfların en yüksek oranı da Kıbrıs’taydı. İstanbul’da kadınların vakıf kurma oranı %20-%30 iken bu oran Kıbrıs’ta %40-%50 oranlarındaydı. Her Üniversitede, her okulda,  her bölümde, vakıf değerlerinin okutulması, anlatılması; öğrencilerin anlaması ve uygulaması gerekir” dedi.

IMG_20160308_1056532

KKTC’nin %14’ü Vakıf İdaresindedir…

Genelde konferanslarda tıp üzerinde konuştuğunu; fakat son zamanlarda görevi gereği vakıf değerlerine ağırlık verdiğini ifade eden Prof. Dr. İbrahim Benter; “vakıflarda çalışmaya başlamamla birlikte atalarımızın vakıfları kurarak insanlık değerlerini yaşattıklarını anladım. KKTC’deki vakıf sistemine bakacak olursak; KKTC’nin %14’ü vakıf idaresindedir. Bu ciddi bir rakamdır ve unutmamamız gereken en önemli nokta vakıf sistemi yardım anlamına gelmektedir” dedi. Prof. Dr. İbrahim Benter konuşmasının devamında vakıf değerlerinin günümüzde yitirilmiş olduğuna değindi. “Maalesef vakıf değerleri günümüzde yitirilmiş durumdadır; mesela Kapalı Maraş bölgesi %100 vakıf malıdır” dedi.

Unutulan Vakıf Ruhunun Canlandırılması İçin Gençlerin Gönüllülük Esasına Dayanan Vakıflarda Yer Almaları Gerekiyor…

Vakıfların amaçlarına ulaşabilmeleri için ise tüm şartların mümkün kılındığını belirten Prof. Dr. İbrahim Benter, üç yıldır çalıştığı vakıflarda canlandırma hedeflerinin olduğunu belirtti. “Vakıfları canlandırmak için üniversiteleri ve okulları gezerek gençlerin de desteğini alarak ortak bilinçle hareket etme niyetindeyiz. Vakıf fıtratında gönüllülük en önemli noktadır. Gönüllülüğü anlayabilmek için de yaptığınız işi içtenlikle yapmanız gerekir. Gençlerin meraklı oldukları her konuda proje olarak hayata geçirmek istiyoruz; bu şekilde  vakıf değerlerinin canlandırılabileceğine inanıyoruz. Yaşatılması gereken değerler aktarılmazsa, bencil bir toplum oluruz. Böyle bir topluma dönüşmemek için ve değerlerimizin yaşatılması için bu değerlerimizi gençlerimize aktarmalıyız” dedi.

Seminerin sonunda Prof. Dr. İbrahim Benter’e, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Tolun tarafından plaket takdim edilirken,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla seminere katılan Prof. Dr. İbrahim Benter’in eşi Emine Benter’e ve Leman Cankat’a Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt ve Girne Üniversitesi Genel Sekreteri Hürmüs Refiker tarafından çiçek takdim edildi.

Seminerde konuşan Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt, böylesine anlamlı bir günde bizleri onurlandırdıkları ve değerli bilgilerini bizlerle paylaştıkları için Prof. Dr. İbrahim Benter’e teşekkür ederken, üniversitede öğrenim görmekte olan öğrencileri toplum yararına yapılacak gönüllü işlerde aktif görev almaya ve işbirliğine davet etti ve varlıklarıyla hayatlarımıza güç katan tüm kadınların“Dünya Kadınlar Günü’nü” içtenlikle kutladı.

Haberin Videosu