Kıbrıs Diyabetik Çocuk ve Gençlik Kampı Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 10:18


Kıbrıs Diyabetik Çocuk ve Gençlik Kampı 11 – 14 Temmuz 2019 tarihleri arasında Lapta Gençlik Kampın’da düzenlendi. 9–18 yaş arası diyabetli çocukların katıldığı kamp; Kıbrıs Türk Diyabet Derneği , Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı,  Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği tarafından, Başbakanlık Gençlik Dairesi’nin desteği ile gerçekleştirildi.

“Çocuklar ve Gençler Diyabetle Yaşamayı Öğrendi “
Kampta diyabetik çocuklara; hipo ve hiperglisemi nedenleri, klinik bulguları, alınacak önlemler, kan ve idrarda şeker ve keton bakılması, insülin tipleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz yapma alışkanlığı, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler, diyabette beslenme özellikleri ve düzeni, diyabetin komplikasyonları ve bunlardan kaçınmanın yolları hakkında bilgiler verildi. Ayrıca diyabette takip kriterleri ve izlemenin önemi konusu hem uygulamalı hem de teorik olarak anlatılırken, çocuklar psikososyal yönden de eğitildi.

Kampın Yürütücüsü, Girne Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüveyde Bundak , bu tarz kampların çocukların psikososyal gelişimlerine katkı koymanın yanı sıra diyabetli olarak yaşam konusundaki bilgi eksikliklerini de giderdiğini  ve böylece kendi bakımlarını üstlenerek  daha iyi diyabet kontrolü yapabildiklerini belirtti.  Bundak,  iyi diyabet bakımının komplikasyonları önlemesi nedeni ile bu tip kampların koruyucu hekimlik çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini de ifade etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Neşe Akcan ise kamplarda edindikleri bilgilerin ve arkadaşlıkların, diyabetik çocuklarımıza yarınlara daha umutla bakmaları için büyük bir güç verdiğini söyledi.

Dört kişilik alt gruplara ayrılarak kamp boyunca birlikte konaklayan çocuklara, bir  tıp öğrencisi rehberlik etti. Grup rehberi ağabeyler ve ablalar çocuklara kamp boyunca her türlü konuda yardımcı oldu. Çocuklar bir yandan yoğun bir şekilde bilgileri alırken bir yandan da yeni arkadaşlar kazandılar. Katılımcılar diyabet ile ilgili aldıkları eğitimin yanı sıra  yüzme, su topu,
voleybol, basketbol, futbol gibi sportif faaliyetlere de katıldılar.