Kardeş Üniversite’nin Ürettiği RA 25 Güneş Enerjili Araç Güney Afrika’da Gerçekleştirilecek Dünya Güneş Enerjili Araçlar Rallisinde
Eklenme Tarihi: 05 Eylül 2014, 20:25
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36
  • KKTC’nin İlk Arabası
  • Rakipleri Dünya Devleri
  • Güneş Tanrısı RA 25 Dünya’nın 70 Devi ile Yarışacak
  • RA 25 8 Eylül’de Yola Çıkıyor.

Girne Üniversitesi’nin kardeş üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin AR-GE ekipleri tarafından tasarlanan ve üretilen RA 25 isimli güneş enerjisi ile çalışan araç Güney Afrika’da gerçekleştirilecek dünya güneş enerjisi ile çalışan araçlar rallisinde ülkemizi temsil edecek.

Yakın Doğu Üniversitesi,Kıbrıs (Near East University,Cyprus) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Ülkemizde ilk kez üretilen araç olma özelliği taşıyan RA 25, Bakanlar Kurulu kararı ile TRNC535/14NEU0001 şasi numarası ile kayıt işlemlerin yapılması onayını almıştır.

Tamamen güneş enerjisiyle çalışan ve 1800 Watt gücünde doğru akımlı bir motora sahip olan üstün teknoloji ürünü RA25 150 km hıza ulaşabiliyor. Üç tekerlekli olarak dizayn edilen araç, özel olarak üretilen Michelin 95/80R16 Solar Radial lastikler, 550 adet 12.5 X 12.5 cm. büyüklüğüde 550 adet solar panel, 500 adet laptoplarda kullanılan ve şarj edilebilen Panasonic 3.7 voltluk 2250 mAh değerinde pil, 1 adet 1800 Watt gücünde doğru akım elektrik motoru, 1 adet motor sürücü, 2 adet MPPT (Maximum Power Point Tracking), 2 adet Hücre Kontrol Ünitesi (Cell Management Unit) ve 1 adet Pil Kontrol Ünitesi (Battery Management Unit) ile donatılmıştır. Modern araçlarda kullanılan disk fren sistemine sahip olan araçta direksiyon ve süspansiyon yapısı Formula 1 araçlarında olduğu gibi dizayn edildi. Teknoloji harikası gelecek nesil aracın sadece ileri ve geri olmak üzere iki vitesli kontrol paneli bulunmaktadır. RA25 5 metre uzunluğunda, 1.8 metre genişliğinde ve yerden en yüksek noktası ise 1 metre olacak şekilde dizayn edildi.

27 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından gerçekleştirilecek olan “Güney Afrika Güneş Enerjili Araçlar Rallisi”nde ülkemizi temsil edecek. Johannesburg’dan başlayıp Cape Town’da tamamlanacak olan yarışta, araçlar 2000 km’lik bir parkurda yarışacak. Yarışa Dünya’nın önde gelen üniversitelerinin yansıra Mercedes, Audi gibi devlerin de katılacağı rallide Yakın Doğu Üniversitesi ve RA 25 KKTC bayrağını Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gururla dalgalandıracak.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel yaptığı açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi Ar-Ge ekipleri tarafından tasarlanan ve üretilen ülkemizin ilk yerli üretimi olan RA 25 Güneş Enerjili Araba’nın üstün teknoloji ürünü bir araç olduğunu ve RA 25’in teknolojik açıdan Yakın Doğu Üniversitesi’nin ulaştığı en son teknolojik noktanın göstergesi olduğunu söyledi. Aracın Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleşecek olan Dünya Rallisi’nde bayrağımızı gururla dalgalandıracağını belirten Doç. Dr. İrfan S. Günsel, rallide dünyanın dev araba üreticisi firmaların araçları ile birlikte dünyanın önde gelen üniversitelerin araçlarının yarışacağını, RA 25’in ise ülkemize çok iyi bir sonuçla döneceğine olan inancını dile getirdi.

RA 25 8 Eylül Pazartesi günü, ülkemizi Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek olan dünya rallisinde temsil etmek üzere yola çıkacak.