Kardeş Üniversite YDÜ’nün Ürettiği Güneş Tanrısı NEU-RA 25 Güney Afrika’da Start Aldı
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2014, 14:15
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi’nin kardeş üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi tarafından üretilen Güneş Tanrısı NEU- RA 25, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “South Africa Solar Challenge” uluslararası otomobil yarışında start aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; South Africa Solar Challenge uluslararası otomobil yarışında Yakın Doğu Üniversitesi’nin AR-GE ekipleri tarafından tasarlanan ve üretilen KKTC’nin, enerjisini güneşten alan tescilli ilk yerli otomobili “Güneş Tanrısı RA 25’in Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’dan start aldığı belirtildi.

Güvenlik testlerinde RA 25 birinci…

27 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında Pretoria ve Cape Town arasında yaklaşık 2000 kilometrelik ana güzergahta gerçekleştirilecek yarışın ilk gününde takımlara teknik kontrollerin yapıldığına yer verilen açıklamada KKTC adına yarışan NEU- RA 25 takımının 35-50-80 km fren testi, statik testler, araçtan acil çıkış gibi kontrollerden en iyi sonuçları aldığı vurgulandı.

KKTC, Hollanda, Türkiye ve Güney Afrika takımları start aldı…

Güney Afrika Solar Challenge yarışının Uluslar arası Solar Araba Federasyonu (International Solarcar Federation – ISF) Uluslar arası Otomobil Federasyonu (Federation Internationale de l’Automobile – FIA) ve Dünya Vahşi Yaşam Fonu (World Wildlife – WWF) kontrolünde yapıldığı belirtilen açıklamada, yarışın Afrika ve dünya çapında 22 kuruluş tarafından finanse edildiğine dikkat çekildi.

İ. Günsel; Uluslararası bir yarışta KKTC’nin bayrağını dalgalandırmaktan gurur duyuyoruz…

RA 25 ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin ülkemiz KKTC’nin ulaştırdığı noktayı bütün Dünya’ya gösterme fırsatı bulduklarını söyleyen YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. irfan S.Günsel “12 kişilik YDÜ mühendis, öğrenci ve yöneticilerimizden oluşan ekibimizle birlikte Uluslararası bir yarışta KKTC’nin bayrağını dalgalandırmaktan gurur duyuyoruz” dedi.