Kardeş Üniversite, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden Çifte Böbrek Nakli
Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2014, 18:51
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

4 Yapay Kalp Ameliyatından Sonra, Böbrek Nakilleri Girne Üniversitesi’nin kardeş üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinde Gerçekleştiriliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ülkemizdeki ilk böbrek naklini önümüzdeki hafta Çarşamba günü gerçekleştiriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Hastanesine böbrek yetmezliği teşhisi ile başvuran iki yabancı hastanın birinci derece yakın akraba olan donörleri ile birlikte yatış işlemleri yapılarak, iki hastanın nakil öncesi gerekli olan doku uyumu testleri yapılmaya başlandı. Yapılan test sonuçlarına ve donör uyumluluğu sonucuna göre, iki böbrek nakil operasyonu önümüzdeki hafta Çarşamba günü gerçekleştirilecektir.

Gerçekleştirilecek olan böbrek nakil operasyonları ülkemizdeki mevcut organ nakil yasası (55/1991) çerçevesinde gerçekleştirilecek olup, KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından 2012 tarih, 3/2012 sayılı “Organ Nakli Yapılabilir” belgesine sahip olan Yakın Doğu Hastanesi Organ ve Doku Nakil Merkezi tarafından yapılacak olan böbrek nakilleri bugüne kadar böbrek yetmezliği nedeni ile büyük sıkıntılar yaşayan hastalar için büyük bir umut ışığı olacak. Son bir yıl içerisinde 4 yapay kalp naklini büyük bir başarı ile gerçekleştiren ve hastalara sağlıklarını yeniden kazandıran Yakın Doğu Hastanesi, organ ve doku naklinde de mükemmel altyapısı ve uzman doktor kadroları ile birlikte etik ilkeler çerçevesinde başarı oranı yüksek bir şekilde organ ve doku nakillerini gerçekleştiriyor.

Bugüne kadar birçok alanda hastalarına şifa dağıtan Yakın Doğu Hastanesi, organ nakli için oluşturduğu teknolojik altyapısı mükemmel “Organ ve Doku Nakil” merkezi aracılığı ile gerek ülkemizdeki gerekse bölgemizdeki organ yetmezliği sorunu yaşayan hastaların umut merkezi haline dönüşüyor.

Kaynak: KIBRIS POSTASI