Kadınlar Konseyi’nin 49’uncu Kuruluş Yılında “Ayak İzleri” Sergisi Açıldı
Eklenme Tarihi: 06 Mayıs 2024, 09:01

Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin 49. Kuruluş yıl dönümü 3 Mayıs 2024 saat 18’de Taşev Butik Otel’de kuratörlüğünü Girne Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’un yaptığı “Ayak İzleri” isimli tarihi dökümanlar ve görsellerle zenginleştirilmiş bir sergi ve resepsiyonla kutlandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, sergi açılışında yaptığı konuşmada Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin 49 yıl önce çok zor koşullarda kurulduğunu dile getirdi. Tatar, derneğin uluslararası alanda Kuzey Kıbrıs’ın adını tanıtma mücadelesinde büyük katkıları olduğunu belirtti.

Soykurt

Serge Kuratörü Girne Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt Kıbrıs Türk Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin toplumsal ve uluslararası alanda sesi olan, öğrendikçe gelişen, geliştikçe çoğalan, çoğaldıkça güçlenen değerli ve köklü bir sivil toplum örgütü olduğunu ifade etti. “İmkanların son derece kısıtlı ve hayatta kalabilmenin, var olduğunu dünyaya gösterebilmek, insan hakları konudunu dünyanın kimi zaman kulağına su kaçırarak kimi zaman tüm çıplaklığıyla gözler önüne sererek ulusal amaçlarla yola çıkmış bir sivil toplum örgütünün tarihsel gelişimine ve dönüşümüne yolculuk yapacağınız tarihi bilgi ve dökümanlarla zenginleştirilmiş bu  sergide pek çok kavram da sorgulacağınıza inanıyorum. Barış, Kıbrıs sorunu, hak, özgürlük, güçlenme, kadın, toplum güçlenmesi, cinsiyet algısı, kültür bunlardan sadece birkaçı” dedi. Soykurt, serginin geçmişle bugünün sentezlenerek incelenebileceği bir içerikte olduğunu belirterek, ziyaretçilerin sergide zaman zaman kendi kişisel anılarına, tanıdık sima ve isimlere rastlayabileceğini dile getirdi.

Taneri

Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği Genel Başkanı Remziye Taneri, “Ayak İzleri” isimli sergiyle tarihe bir not bıraktıklarını ifade etti. Taneri, 49 yıl önce kurulan Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin cesur, ilkeli ve sağlam adımlarla bugüne kadar geldiğini dile getirdi “Derneğin yaşadıklarını, gelişimini ve dönüşümünü belgesellerle, görsellerle ve anılarla sizinle paylaşacağız” ifadesini kullanan Taneri, tüm zorluklara rağmen onursal başkan Dr. Latife Birgen tarafından kurulan Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin bugün Avrupa Kadınlar Konseyi’nin gözlemci üyesi olduğunu kaydetti. “Sergiyi hayal edip bugün bizlerle ve sizlerle buluşturan Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’a imrenilecek çalışkanlığı ve desteği için teşekkür ederiz”  dedi.

Dr. Birgen

Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Dr. Latife Birgen, derneğin kurucu başkanlığını yaptığı dönemlerde yaşadığı zorlukları ve anılarını paylaştı. Türkiye’den Kadınlar Konseyi’nin tüzüğünü getirdiklerini ve tüzüğü kendilerine adapte ettiklerini belirten Birgen, çalışmalarını tamamladıklarını ve Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin kurulduğunu söyledi. Birgen, 2016’da Rusya’daki uluslararası bir toplantıda, KKTC’de de toplantı yapılmasını önerdiklerini kaydederek, “O dönemde Rumlar karşı çıkamadı ve KKTC’de ilk kez Avrupa Kadınlar Konseyi Toplantısı’nı yaptık.” dedi.

Kavuklu

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği (GİKAD) Başkanı İçim Çağıner Kavuklu sözlerine Kıbrıs Türk kadını olmaktan gurur duyduğunu söyleyerek başladı. Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin Kıbrıs Türk kadınının bir olduğu zaman neler yapabileceğinin en güzel örneği olduğunu dile getiren Çağıner, konseyin varlığından dolayı Kıbrıs Türk halkı adına teşekkürlerini iletti.

Kerimgil

Anglo Turkish Association Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İngiliz Türk Birliği’nin eski As Başkanı ve komite üyesi Hatice Salih Kerimgil de, Kıbrıs Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin ortaya koyduğu çalışmalarından dolayı önemli bir dernek olduğuna değindi.

Erbilen

DAÜ Kadın Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi Başkanı Süheyla Üçışık Erbilen ise Kıbrıs’ta kadın tarihinin artık araştırmacılar ve akademisyenlerin desteğiyle yeni yeni gün yüzüne çıkmaya başladığını kaydetti.Yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu ifade eden Erbilen, “En önemlisi de bizden sonraki nesillere de bunları aktarabilmek. Ne zorluk ve fedakarlıklarla buralara gelindiğini bilip, genç genç kızlarımıza bu bilinci kazandırmalıyız, değerli Mutlu Soykurt hocamıza tarihi derinlği olan bu çalışmayı bize sunduğu için teşekkür ederim” dedi.

Kuratörlüğünü Girne Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’un yaptığı serginin 10 Mayıs 2024 Cuma gününe kadar Taşev Butik Otel’de tüm halkın ziyaretine açık olacağı, sonrasında ise farklı yerlerde sergilenmeye devam edeceği bildirildi.

Her şeyin bir telefonun başına geçilmesi ve tanıdıklardan ortak bir sorun için destek istenmesi ile başladı sonrasında bilgi ve bilimsel bakışla kalemlerden dökülen yazılar mektuplar seminerler konferanslar eğitimler ve kültürel gezilerle toplumda ve uluslararası alanda sesimiz olan öğrendikçe gelişen geliştikçe Çoğalan çoğaldıkça güçlenen değerli ve köklü bir sivil toplum örgütü  olan Kıbrıs Türk kadınlar konseyi derneğimizin 49. kuruluş onuruna düzenlediğimiz sergi ve resepsiyonuna hoşgeldiniz. Bugünü dünden var eden konseyimizin kurucu ve onursal başkanımız Dr Birgen, yıllardır canla başla konseyi dimdik ayakta tutan değerli başkanımız Remziye Taneri, Yk üyeleri ve tüm üyelerine saygılarımı ileterek konuşmama başlamak isterim.

İmkanların son derece kısıtlı ve hayatta kalabilmek var olduğunu dünyaya gösterebilmek insan haklarının dünyanın kimi zaman kulağına su kaçırarak kimi zaman gözler önüne sererek ulusal amaçlarla yola çıkmış bir sivil toplum örgütünün tarihsel gelişimine ve dönüşümüne yolculuk yapacağınız buram buram temiz tarih kokan bu  sergide pek çok kavram da sorgulacağınıza inanıyorum. Barış, Kıbrıs sorunu, hak, özgürlük, güçlenme, kadın, toplum güçlenmesi, cinsiyet algısı, kültür bunlardan sadece birkaçı. geçmişi bugünle sentezleyerek inceleyeceğiniz sergimizde zaman zaman kendinizle ve yaşadığınız anılarınızla karşılaşacaksınız.

Bu sergiyi gezerken Kıbrıs’a insan haklarına kadına barışa dayanışmaya uluslararası girişimlere kronolojik olarak tarihsel gelişime ayna tutan değerlerle karşılaşacaksınız .

Bir sivil toplum örgütünün uluslararası bağlantıları ve kurduğu insan ilişkileri ile ilgili topluma örnek teşkil edebilecek tarihsel zenginliğine kadının adada varoluş mücadelesine katkısını dünyayla bütünleşme gayretine ve çalışmalarına tanınmaya yönelik çalışmalarına bu tarihsel süreçte elini hiç çekinmeden taşın altına koymuş ve koymakta olan kadın girişimci ve liderlere rastlayacaksınız .

Sergi konseptinin hayal edilip gerçeğe dönüştürülmesi sürecinde bilgi ve yeteneğiden destek aldığım herkese teşekkür ederim. detay yönetimi , grafik tasarım sürecin planlanması, eserlerin korunması, montajına kadar çalışan destek veren herkese sonsuz teşekkürler .

Sergiyi gezerken pek çok tanıdığınız isme veya simaya rastlayacaksınız. Sergiyi gezerken Her karenin ardında pek çok anı, hazırlık ve çalışma yatan bu konuşan fotoğraflarla ilgili üyelerimizden daha detaylı bilgi alabilir ortak çalışmalarla işbirliği çerçevesinde güçleri birleştiren somut adımlar atarak bazı konularda toplumda ivme yaratabileceğimize özellikle vurgu yapmak isterim .

Dünle bugünü sentezlemeyi amaçlayan sergimizde kadın hareketinin Kıbrıs’ta ve evrensel boyutta bu günümüze ne anlamda değer kattığını çok yakından görme ve dinleme fırsatınıznolacak.  Yepyeni bakış açılarıyla ve bilgilerle iz bırakan anıları dinleyip onlarla güçlenmenizi diliyorum .

Bu sergide öne çıkan ana hedef uluslararası ilişkiler, eğitimlerle kadının topluma katılması, cesaret ve özverili çalışmaları ile hayatının odağına gönüllülük kavramını baş köşeye yerleştirmiş bir kurucu başkan ve onu tüm gücüyle destekleyen ona gönülden bağlı üyeleri ile toplumsal ve uluslararası fayda konularında ivme sağlayan çalışmalar yapmış tüm gönüllü dostlarımızı onurlandırmaktır.

Toplumsal veya uluslararası fayda üzerine kurulmuş olan Her Derneğin kendine özgü ve özel değer yargıları ve inançları vardır.

Bu dernekte bugüne kadar sadece halka paylaşılan çalışmalardan bir kesit burada sergilenebilmiştir. Sergilenemeyen ve hiçbir yerde izini bulamayacağınız sadece yıllık faaliyet raporlarında bulabileceğiniz pek çok ve çeşitli bağış ve eğitim katkısı faaliyetleri hiçbir zaman paylaşılmamıştır, ve halen süren bu katkılar paylaşılmamaya devam etmektedir, bu derneğin kültürüyle özdeşleşmiştir.

Kadınların nelerden güç aldığı katıldıkları eğitimler seminerler yurt dışı konferansları kitap kulüpleri konseyin günümüzde gelişen ve değişen toplum ihtiyaçlarını gözeterek yenilenen işi ve geleceğe yönelik planları konseyin kadınların hayatındaki yeri önemi zengin temiz tarihi değerlerimizi genç nesillerle paylaşmak ve onlarla tarihi konuşmak .

Bugün buradan ayrılırken gün onuruna hazırladığımız küçük anı hediyelerimizden herhangi birini alarak derneğimize destek olabilir, pek çok kız çocuğunun daha eğitimle buluşmasına, pek çok ihtiyaçlı ailenin daha iyi şartlarda yasamasına destek olabilirsiniz. Zaman ayırarak içinde tarihe ruha zamana dünyaya insanlığa toplumsal ve uluslararası sorumluluğa iz bırakan konseyimizin 49. Yıl onuruna ithafen hazırladığım sergimize katıldığınız için teşekkür ederim.