İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, 15 Kasım’da Açılacak Olan Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesini Gezdi
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2016, 16:21
Son Güncelleme Tarihi:19 Aralık 2016, 07:33

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, geçen yıl Kültürel, Sanatsal ve Eğitimsel İlişkiler Konusunda imzalanan Akademik İşbirliği Protokolü çerçevesinde Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesini ziyaret etti.

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK’a ziyareti sırasında, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gökmen DAĞLI eşlik ederek Rektör Prof. Dr. Mahmut AK’a 15 Kasım’da açılacak olan Girne Üniversitesi Hastanesi ve Üniversite’nin diğer birimleri hakkında detaylı bilgiler aktardılar.

Girne Üniversitesi Hastanesi’nin çalışmalarını yerinde inceleyen Prof. Dr. Mahmut AK, hastanenin Acil Servis, Radyoloji, Ameliyathaneler ve Yataklı birimlerini gezerek yetkililer hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Prof. Dr. Mahmut AK: “15 Kasım’da Hizmete girecek olan Girne Bölgesi’nin Tam Teşekküllü Modern ve Teknolojik Hastanesi, Kıbrıs Halkı İçin En Büyük Ödül”…

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK ziyareti sırasında yaptığı açıklamada yeni kurulan ve gelişmekte olan bir üniversitenin içerisinde olmanın heyecanını yaşadığını ifade ederek, Üniversite’nin tecrübeli yönetimi ile güven verdiğini söyledi. Üniversite’nin arkasında kendine güvenli bir geleceği sağlayacak olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin olduğunu dile getiren Prof. Dr. AK, “İstanbul Üniversitesi olarak geçen yıl imzaladığımız protokolümüz çerçevesinde yaptığım ziyaretten son derece etkilendim. Üniversite’nin bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde kaydettiği gelişmeyi yakından görme fırsatı bulduğum için son derece mutluyum. Yakın Doğu Üniversitesi ile de ile de protokolümüz var. Her iki üniversitenin de burada eğitim alanında güçlü bir eğitim yuvası olduğunu görüyoruz. Uzaktan da izliyoruz. İstanbul Üniversitesi nasıl ki Türkiye’de yüksek öğrenimin bir rehberi ve her alanda bir başvuru merkezi ise burada da Yakın Doğu ve tabiî ki güçlü bir filizi olarak da içinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğum Üniversite’nin de Kıbrıs’ta eğitimin başvuru merkezi olacağını düşünüyorum.”

3- GİRNE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ (01.07.2016)

Prof. Dr. Mahmut AK, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden öne çıkan sektörlerden birisi olan yükseköğrenim sektörünün Kıbrıs halkı açısından bir ümit ve geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayan sektörlerden biri olduğunu belirterek, “Kıbrıs’taki yükseköğrenim dünyada tüm paydaşlar tarafından kabul görüyor. Bunun da en büyük kanıtı ülkenizde öğrenim gören 85 bin öğrenci. Kıbrıs için bu sayı hiç de küçümsenecek bir sayı değil. Yükseköğrenim sektörü birbirine bağlı bir çok sektörü harekete geçirecek, ivme kazandıracak bir sektör olarak ön plana çıkıyor. Yeni bir Üniversite olmasına rağmen kendisine gelecekte güç ve prestij verecek bölümleri açmış olmanızdan dolayı sizleri kutluyorum. Yakın Doğu’ya ilaveten burada yeni bir hastane yapılıyor olması Kıbrıs halkı için en büyük ödüllerden birisi diye düşünüyorum. Detaylı inceleme fırsatı bulduğum Girne Üniversitesi Hastanesi’nin gerek fiziksel gerekse teknolojik alt yapısından etkilenmemek mümkün değil. Bu kadar kısa sürede Üniversite’de sağlanan tüm gelişmelerden dolayı, hem yönetimi hem buradaki akademik kadroyu ve personeli kutluyorum.” dedi.

Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU: “İstanbul Üniversitesi ile İmzaladığımız Protokol Bize İvme Kazandırdı”…

Rektör Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU da ziyaret esnasında yaptığı konuşmada İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut AK’a teşekkür ederek, “hem deneyim hem de bilgi birikimi ile dünyanın sayılı üniversiteleri arasında bulunan İstanbul Üniversitesi ile imzaladığımız protokol gerçekten bize büyük bir ivme kazandırdı. Hız kazandırdı. Başladığımız yeni programlarda İstanbul Üniversitesi’ndeki hocalarımızın katkıları oldukça büyüktür. Yoğun programlarından vakit ayırarak bizleri ziyaret eden Rektör Mahmut AK’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. SALİHOĞLU, Türkiye ve dünyadaki üniversitelerin dikkate aldığı zaman en köklü üniversitelerden bir tanesi ve tarih olarak da en köklü üniversitelerden birinin İstanbul Üniversitesi olduğunu belirterek, İstanbul Üniversitesi’nin köklerinin 1453 İstanbul’un fethine kadar dayandığının altını çizdi. Prof. Dr. SALİHOĞLU, “İstanbul Üniversitesi bize her zaman yakın, sıcak ve yol gösterici davrandı. Bugüne kadar devam eden yoğun işbirliğimizin artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi.