İrsen Küçük Hayatını Kaybetti
Eklenme Tarihi: 11 Mart 2019, 11:45


Eski başbakan ve eski Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük, dün sabah tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

1940 yılında Lefkoşa’da doğan İrsen Küçük,  Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 1966 yılında mezun oldu. Yüksek lisansın ardından  Türkiye Devlet Su İşleri (DSİ) Teşkilatı’nda ve Kıbrıs Cumhuriyeti Hayvancılık Dairesi’nde görev yaptı. 1973 yılında istifa ederek kendine ait  işletmede tarım ve hayvancılık alanında çalışmalarını sürdürdü. Bu devirde Ziraaat Mühendisleri Odası ve Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanlığı yaptı.

1976 ve 1981 genel seçimlerinde UBP’den Lefkoşa milletvekili olan Küçük,1983 yılında oluşturulan Kurucu Meclis’e üye seçildi ve anayasa çalışmalarına katıldı. İrsen Küçük daha sonraki dönemlerde Tarım, Doğal Kaynaklar ve Enerji Bakanlığı ile Sağlık, Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı görevlerinde de bulundu. Küçük, 2004 yılında UBP Genel Sekreterliği’ne ve 2010 yılında UBP Genel Başkanlığı’na seçildi. Kıbrıs Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük’ün yeğeni olan, İngilizce ve Rumca bilen İrsen Küçük, evli ve iki çocuk babasıydı.

İrsen Küçük’ün naaşı 13 Mart Çarşamba günü Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenecek devlet töreniyle defnedilecek.