İlk Yardım Kursu Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2020, 16:18
Son Güncelleme Tarihi:07 Ocak 2020, 09:10


Girne Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından Sivil Savunma Teşkilatı Girne Bölge Müdürlüğü’nün katkılarıyla öğrencilere yönelik olarak ‘İlk Yardım Kursu‘ düzenlendi.

Büyük ilgi gören ve 3 Ocak 2020 Cuma günü kampüste gerçekleştirilen kursta Sivil Savunma Müdürlüğü Girne Bölge Müdürü Coşkun Neşesibol’a eğitmen Korhan Tunçkol ve Halil Yıldız eşlik etti.

Kursun ilk bölümünde söz alan Coşkun Neşesibol, ilkyardımın tanımıyla başladığı sunumunda acil durumlarda ulaşılması gereken birimleri, kullanılacak malzemeleri, kazalarda müdahale aşamalarını, çevre güvenliğinin nasıl alınacağını ve hayat kurtarma zincirinin halkalarını görseller üzerinden anlattı. Neşesibol, yaşanmış güncel örneklere de değinerek bir olayın veya kazanın yetkililere doğru ve net bilgilerle bildirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Korhan Tunçkol ise cansız mankenler ve gönüllü katılımcıların üzerinde yaralının durumuna göre uygulanacak ilkyardım aşamalarını, kalp masajı tekniklerini ve yaşam nefesinin nasıl verilmesi gerektiğini, yetişkinler, çocuklar ve bebeklerdeki uygulamaların temel farklarını detaylı olarak anlatarak hızlı ve bilinçli müdahalenin önemine vurgu yaptı.

Verilen aradan sonra geçilen 2. bölümde aktarılan bilgilerin gönüllüler üzerinde katılımcı öğrenciler tarafından uygulandığı aşama oldukça dikkat çekti. Soru ve cevaplarla devam eden sunumda kanama çeşitleri ve kanamalarda ilkyardım ile şok durumlarındaki ilkyardımın yanı sıra boğucu sargı gibi uygulamalar ayrıntılı olarak katılımcılara anlatıldı.

Kursun tamamlanmasının ardından açıklama yapan GÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Yard. Doç. Dr. Serkan Sancak Sivil Savunma Teşkilatı Girne Bölge Müdürlüğü’ne katkılarından dolayı teşekkür etti.

Sancak, öğrenci kulüpleri üyelerinin de desteğiyle gerçekleştirdikleri bu tür etkinliklere devam edeceklerini söyledi.