Havayolu Kurulumu
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 15:04
Son Güncelleme Tarihi:20 Mayıs 2020, 11:39


Girne Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Havacılık Yönetimi Bölümü tarafından 15 Mayıs Cuma günü “Havayolu Kurulumu” (Airline Startup) başlıklı bir online seminer düzenlendi.

Öğrencilerin bazı konuları yeniden gözden geçirme, belirli alanlarda farkındalıklarını artırma ve havayolunun bütüncül bir görünümünü elde etme fırsatını sağlamak için düzenlenen seminerin sunumunu Havacılık Yönetimi Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Nalan Gelirli ve Uçak Mühendisi ve Serbest Havacılık Danışmanı Ertuğrul Diş gerçekleştirdi.
Açılış konuşmasını yapan Yard. Doç. Dr. Nalan Gelirli pandemi nedeniyle içinde bulunduğumuz zor dönemin bir yandan da Ertuğrul Diş gibi bir uzmanı konuşmacı olarak davet etme fırsatı sunduğunu ifade ederek kendisine katılımından dolayı teşekkür etti.

Uçak Mühendisi ve Serbest Havacılık Danışmanı Ertuğrul Diş ise sunumuna havayolu sektörüne yatırım yapma fikrini neden bir fırsat olarak değerlendirdiğini kendi deneyimlerine ve verilere dayanarak anlattı.

Diş seminerde; ticaret felsefesi, hedef kitle, havayolu şirketi tipleri, fizibilite çalışmaları ve rota analizleri, olası maliyet ve risk hesaplamaları, filo oluşturma ve uçak alımı, organizasyon hiyerarşisi ve personel alımı, kilit mevkide çalışan kişilerde aranan özellikler ve altyapı unsurlarını detaylı olarak örnekler üzerinden aktardı.
Ertuğrul Diş, Hava İşletmecisi Sertifikası’na (AOC) başvuru ve yerel Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) ile ilişkilere sürecin aşamaları hakkında ayrıntılı bilgiler vererek değindi.

Daha sonra söz Alan Yard. Doç. Dr. Nalan Gelirli ise IATA güvenlik stratejisi ve denetim süreci kavramlarının havayollarının yasal düzenlemesi ve güvenliği açısından neden önemli olduğunu açıkladı
.
Öğrenciler ve diğer katılımcıların büyük bir ilgiyle takip ettiği seminer soru cevap bölümü ile son buldu.