Havacılık’ta Çığır Açtılar
Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 14:55
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Hava Sporları Federasyonu Başkanı Sayın Serdar Turganer ile uzun zamandır, planladığımız bir söyleşi için bir araya geldik.

Ülkedeki Havacılığın gelişimini ve bu gelişim içerisinde zaman zaman maruz kaldığı eleştiriler ve suçlamalar konusundaki görüşlerini aldık.

Şunu peşinen söylemeliyim ki Hava Sporları Federasyonu ile Girne Üniversitesi ülkenin prestijini doruklara çıkaracak ve Akdeniz de tüm ülkelerin çekim merkezi haline gelecek havacılık adına önemli bir çığır aşıyorlar. Bu iki kuruma yapılan eleştirilerin sebeplerini araştırdığımda ne kadar ilginçtir ki karşıma hep menfi sebepler çıkıyor.

Gerek sevgili arkadaşım Girne Üniversitesi Direktörü Cemre Günsel olsun gerekse sn Turganer olsun Kıbrıs’taki havacılığın gelişmesi ve markalaşması adına son derece önemli adımlar atıyorlar.

Kıbrıs Postası:
Sayın Başkan son günlerde oldukça sıkı bir çalışma içerisinde olduğunuzu görüyoruz. Hummalı bir çalışma var biraz değinebilir misiniz?

Serdar Turganer:
Hoşgeldiniz, evet yoğun bir çalışma ortamı içerisindeyiz şu anda Federasyon Havacılık alanında ülkenin yeni eğitim yıldızı Girne Üniversitesi ile yapmış olduğu havacılık protokolü gereği bir takım ön çalışmalarını tamamlama çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Kıbrıs Postası:
Sayın Başkan Girne Üniversitesine değinmişken nedir imzalanan protokol’ün amacı ve yararı?

Serdar Turganer:
Sayın Altıner, Bizim Girne Üniversitesi ile imzalamış olduğumuz protokol K.K.T.C. gençliğinin havacılık mesleklerini edinmelerinin yolunun açılmasıdır. Her yıl bir lisans alabilmek için başka bir ülkenin yolunu tutmamalarının kendi ülkelerinde pilot olabilmelerinin yolunun açılmasıdır.

Kıbrıs Postası:
Girne Üniversitesi ile olan diyalog nasıl acaba? Bir eğitim kurumu ile bir Spor Federasyonunun işbirliği söz konusu, uyum nasıl?

Serdar Turganer:
Girne Üniversitesi ile olan diyaloğumuz başından beri sağlıklı ve karşılıklı saygı çerçevesinde pürüzsüz bir şekilde devam ediyor. Onlar bizi çok iyi anlıyor biz de onları, ve özellikle eğitim için her türlü fedakarlıktan da imtina etmemeleri göze çarpan en önemli özellikleri ve Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Sayın Cemre Haskasap Günsel’in bu konulardaki yapıcı tavır ve çalışmaları gerçekten taktire şayan.

Kıbrıs Postası:
Yeni bu oluşuma iki güzide yerli kuruluşun işbirliği ile havacılığın yeni soluğu diyebilirmiyiz?

Serdar Turganer:
Aslında Bizim gayemiz sadece K.K.T.C. gençliğinin önünü açmak K.K.T.C’ne böyle bir eğitim kuruluşu kazandırmak bunun için çalışıyoruz.

Kıbrıs Postası:
Zorluklar, Problemler varmı?Zorlandığınız zamanlar oluyormu?

Serdar Turganer:
Mutlaka oluyordur ama sert rüzgarlar yüksek dağlarda eser.

Kıbrıs Postası:
Peki Federasyonun biraz da diğer faaliyetlerinden bahsedelim Spor ile alakalı ne gibi faaliyetler yapılıyor son zamanlarda.

Serdar Turganer:
2014 yılının ilk 6 ayını özetleyecek olursak yamaç paraşütünde üç yurtdışı temas ve bir Takım olarak Türkiye ikinciliği. Model Uçakta Mart ayında icra edilen ve 12 yabancı ülkenin katıldığı şampiyonada takım olarak K.K.T.C’nin şampiyon olması ve yine aynıtakımın dört yurt dışı uluslararası model uçak şampiyonasında K.K.T.C’ni temsil etmeleri faaliyetlerimizin bir bölümünü oluşturmaktadır.

Kıbrıs Postası:
Eleştiri alıyorsunuz bazen faaliyet yapılmıyor diye ama buraya baktığımızda bu söylediklerinizden ilk altı ayda iyi faaliyet ve bu faaliyetlerden iyi sonuçlar aldığınız belli oluyor.

Peki Sayın Başkan muhalifler var deniyor. Kimdir bu muhalifler?

Serdar Turganer:
Muhalifler belli hepsini biliyoruz. Ama insanlar basit sebeblerden dolayı muhalif olabiliyor. Mesela adam geliyor Federasyondan yasa dışı veya kural dışı bir talebte bulunuyor red ediyorsunuz muhalif oluyor. Başka biri ben bir uçak alıp arazime park edeceğim diyor olmaz diyorsunuz muhalif oluyor. Böyle tekliflerle gelenler de var. Bizde diyoruz ki muhalif olacağınıza yapıcı bir fikriniz varsa eğer hizmet için zaten kapımız size açık.

Kıbrıs Postası:
Yani siz gereğini yapıyorsunuz ama sırasında bundan rahatsızlık duyarak size eleştirel olarak dönen insanlar var diyorsunuz peki amaçları ne?

Serdar Turganer:
Parmağımın arkasına saklanmam, biz bu eğitim protokolünü imzaladıktan sonra bu memlekette herkes havacı oldu bir anda.

Daha önce nerede idiler ve nedenşimdi bir anda koro gibi bağırmaya başladılar amaç belli, tıynet belli hedef belli ama taviz yok yola devam.

Kıbrıs Postası
Son olarak ne söylemek istersiniz?

Serdar Turganer:
Biz yolumuza devam ediyoruz. Havacılık her daim bir revizyon ve değişen şartlara uygunluk gerektirir. Ayrıca güvenli bir şekilde icra edilmesi gerekir. En son 20 Temmuz da uçulmadıeleştirisi yapılıyor yapılsın, Şu anda microlight uçan araçlarımız tescil aşamasında uçaklarımız da öyle hal böyle olunca Türkiyedeki uçaklarımızı buraya intikal ettirmek istedik ama onlarda olumsuz hava koşulları nedeni ile intikal edemediler.

Havacılıkta zorlama olmaz, bundan öncede bu gibi nedenlerden dolayı törenlerde uçmadığımız zamanlar oldu ama nedense şimdi birileri devamlı bu konuyu deşerek Federasyona karşı bir hareket niyetiyle hareket etmektedirler. Farkındayız ama çalışmalarımıza ara veremeyiz.

Teşekkür ediyorum ilginizden dolayı.

Kaynak: KIBRIS POSTASI