GirneSEM Denizcilik Eğitim Programları Başlıyor
Eklenme Tarihi: 06 Ağustos 2014, 15:07
Son Güncelleme Tarihi:06 Temmuz 2018, 10:20

GirneSEM’den ülkenin deniz ve denizcilik kültürüne büyük katkı

Kıbrıs’ın ilk ve tek Havacılık ve Denizcilik Üniversitesi olan Girne Üniversitesi’ne bağlı Girne Sürekli Eğitim Merkezi (GirneSEM)’in denizcilik eğitimleri başlıyor. GirneSEM’den yapılan açıklamaya göre yalnızca amatörlere değil profesyonellere yönelik de gerçekleştirilecek olan denizcilik eğitimleri şu programlardan oluşmakta:

Ro-Ro Yolcu Gemileri Gemi Adamları Eğitimi, Denizcilik ECDIS Eğitim, Denizde Kişisel Can Kurtarma Teknikleri, Hızlı Cankurtarma Botu Kullanma Yeterliği Eğitimi , Petrol Tankerlerinde Yük İşlemleri İleri Eğitimi, Yangın Önleme Ve Yangınla Mücadele, İlkyardım Eğitimi, Personel Güvenliği Ve Sosyal Sorumluluk, Radar Gözlem Ve Pilotlama Eğitimi, Denizde Kişisel Can Kurtarma Teknikleri, Personel Güvenliği ve Sosyal Sorumluluk, , Tıbbi Bakım Eğitimi, Yat Kaptanı (499 Gt) Eğitimi, Yağcı Eğitimi, Gemici Eğitimi, Amatör Denizcilik Kursu, Balıkçı Gemisi Gemi Kaptanlığı.

Teorik ve pratik eğitimler Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi Kampüslerinin yanısıra denizcilik uygulama alanlarında yürütülecek ve başarılı olan katılımcılara eğitim programları sonunda sertifika verilecek.
Girne Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Umut Koldaş, Kıbrıs Türk toplumunun deniz ve denizcilik kültürüyle yoğrulmuş bir toplum olduğunu GirneSEM’in bu kültürün daha da özümsenmesine ve günlük yaşamda yeniden üretilerek gelecek kuşaklara akademik yöntemler ışığında doğru ve bilinçli bir şekilde aktarılmasına katkı koymayı amaçladığını belirtti.

Yrd Doç. Dr. Koldaş GirneSEM’in dünyada denizcilik alanında yaşanan gelişmeleri ve deniz insanı yetiştirme tekniklerindeki yenilikleri bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirerek oluşturmuş olduğu eğitim programlarının hem denize aşık insanımıza hem de kariyerlerini denizcilik alanında geliştirmek isteyen profesyonellere önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti. Nitelikli zabitanlar yetiştirilmesinde bu sertifika programlarının önemine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Koldaş, denizcilik alanında kariyer yapmak isteyen herkesin bu programlardan yararlanabileceğinin altını çizdi.

GirneSEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Koldaş toplumsal fayda odaklı ve profesyonel gelişim amaçlı denizcilik eğitimlerinin öncü kuruluşu olan Girne Üniversitesi’nin hayata geçireceği eğitim programlarının sadece uygulamaya yönelik olmayacağını aynı zamanda ülke ve dünya çapında denizcilik kültürünün özümsenmesine de katkı koyacağının altını çizdi. Koldaş, denize ve denizciliğe ilgi duyan herkesi GirneSEM’in denizcilik eğitim programlarına davet etti.