Girne Üniversitesi’nin TÜBİTAK Projesi Hız Kesmeden Devam Ediyor
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2016, 14:27
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

teal

-Girne Üniversitesi’nin Araştırma Gemisi R/V TEAL JR ile TÜBİTAK projesi kapsamında KKTC kıyıları taranıyor.

Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu’nun başkanlığında Girne Üniversitesi bilim insanları tarafından yürütülen ve ilk aşaması geçtiğimiz aylarda tamamlanan TÜBİTAK 114Y139 (1001) Kod No’lu ‘İnsan Kaynaklı ve Doğal Değişimlerin Kilikya Baseni (KKTC – TC Arası) Deniz Ekosistemi Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesi’ projesi kapsamında, Girne Üniversitesi’nin KKTC’nin kayıtlı tek bilimsel deniz araştırma teknesi R/V Teal Jr ile araştırmalara devam ediliyor.

20160129_111110

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Tübitak Projesinin amacı, bölgenin hidrodinamik yapısının anlaşılması ve daha önceki bulgular ile birlikte yorumlanması, biyokimyasal ve ekosistem dinamiklerinin fiziksel yapı ile olan etkileşimlerinin belirlenmesi, atmosfer-deniz-kara etkileşimlerinin ekosistem yapısına katkılarının incelenmesi, insan kaynaklı ve doğal değişkenliklerin ekosistem yapısına göreceli etkilerinin belirlenmesi, kıyı bölgelerinin biyolojik çeşitliliğinin ve biyotop yapılarının saptanması, kıyı ve açık sularda “iyi çevresel durum” hedeflerine yönelik “referans şartların” belirlenmesi, pelajik balık biyo çeşitliliği ve biyo kütlesinin mevcut durumunun saptanması olan projenin mevsimsel olarak düzenlenen İlkbahar deniz çalışmaları 4 – 5 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Proje kapmasında çalışmalara katılmak isteyen tüm araştırmacılar davetlidir. Katılmak isteyen araştırmacıların Gemi kaptanı Çağrı Deliceırmak ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Gemi kaptanı Çağrı Deliceırmak’a cagri.deliceirmak@kyrenia.edu.tr mail adresinden veya 05488409197 numaralı telefondan ulaşılabilir.