Girne Üniversitesi’nin TEAL Eğitim ve Araştırma Gemisi Donanımı Yenileniyor
Eklenme Tarihi: 05 Aralık 2013, 17:29
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Girne Üniversitesi’nin denizcilik eğitim ve araştırma etkinliklerinin önemli bir laboratuvarı konumunda olan TEAL gemisinin teknolojik donanımını güncelleme çalışmaları tamamlandı.

Gemi sorumlusu Uzak Yol Kaptanı Hilmi Şahlı’dan konuyla ilgili olarak alınan bilgiye göre, günümüz teknolojisi ve ihtiyaçlarına uygun sistemlere geçilmesi amacı ile gemideki makina telgrafı kumandası, yangın alarm sistemleri ile radarın yenilenmesi planlaması da dahil olmak üzere, geminin teknolojik donanımını yenileme aşamasına gelinmiştir. Geliştirme aşamasında hem navigasyon ve hem de özellikle öğrencilerin eğitimi ve bilim insanlarının araştırma görevleri sırasında ihtiyaç duyulabilecek teknolojik sistemlerin eğitime ve bilimsel araştırmaya en uygun ve gelişmiş olanları seçilmiştir.

Teknolojik geliştirmeden de sorumlu olan Kaptan Hilmi Şahlı, yenileme çalışmalarının yalnızca bunlarla kısıtlı kalmayacağını, yakın zamanda gelişmiş araştırma amaçlı yeni cihaz ve donanımların da TEAL’e monte edileceğini bildirdi. Uzak Yol Kaptanı Şahlı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk ve tek araştırma gemisi olan TEAL gemisinin teknolojik donanımının günümüz şartlarında ihtiyaç duyulan her türlü deniz araştırmasını yapabilecek ve en modern şartlarda denizcilik eğitimi verecek şekilde geliştirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Şahlı ayrıca, TEAL gemisinin yeni teknolojik donanımıyla Girne Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalarına çok önemli katkılar koymasının yanısıra, hala hazırda destek verilen AB projelerine ve ülke ihtiyaçlarına çok daha güçlü destekler vereceğini de belirtti.