Girne Üniversitesi’nin Muhteşem Kampüs Projesi Girne Sahillerinde Yükseliyor
Eklenme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 13:30
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Kıbrıs’ın ilk ve tek havacılık ve denizcilik üniversitesi Girne Üniversitesi’nin Girne’deki kampüs inşaatı hızla devam ediyor.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, bugüne kadar Denizcilik Fakültesi’nin mezun ettiği yüzlerce denizci dünya denizlerinde denizcilik sektörüne hizmet vermeye devam ederken Girne Üniversitesi’nin yeni ve modern kampüsü Girne’de hızla yükseliyor. Geçtiğimiz günlerde TEAL Eğitim ve Araştırma Gemisi’nde yapılan mezuniyet töreninde verdiği yeni mezunlarıyla da dünya denizcilik sektörüne yeni değerler kazandıran Girne Üniversitesi’nin ilk etabı 80 milyon dolara mal olacak ve hem KKTC’nin hem de Girne kentinin gelişimine önemli katkılar koyacak 4000 öğrenci kapasiteli kampüs projesinin iki yılda tamamlanması planlanıyor.

Denizcilik ve havacılık sektörlerine uzman elemanlar yetiştirmek üzere projelendirilen ve denizcilik ve havacılık eğitiminde mevcut olan en gelişmiş ekipmanla donatılacak olan Girne Üniversitesi’nin modern kampüs projesi sürerken geçtiğimiz günlerde havacılık eğitiminde kullanılacak eğitim uçakları filosuna tek ve çift motorlu iki modern uçak daha kazandırıldı.

4000 öğrenciye hizmet verecek şekilde projelendirilen, ancak öğrenci-öğretici oranını düşük tutmak ve bu şekilde öğrencilere mümkün olan en üst düzeyde eğitimi verebilmek için eğitim görecek öğrenci kapasitesini 1200 öğrenciyle sınırlı tutacak olan Girne Üniversitesi’ne uluslararası öğrenci başvuruları da her geçen gün giderek artıyor. Yunanistan’dan bile başvuru talebi alan ve modern kampüsü iki yıl içinde tamamlanması planlanan Girne Üniversitesi, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu coğrafyasında denizcilik ve havacılık konularında eğitim verecek en büyük yüksek öğrenim kurumu olma hedefiyle projelendirildi.