Girne Üniversitesi’nin Enerji Araştırması Yeni Sonuçları Açıklandı
Eklenme Tarihi: 05 Ocak 2014, 14:08
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Girne Üniversitesi enerji araştırma ekibi, ülkemizde giderek artan enerji ihtiyacına cevap verecek alternatif enerji kaynakları üzerinde yaptığı araştırmaya yeni sonuçlar ekledi. Girne Üniversitesi araştırma ekibi, ülkemizde giderek artan enerji ihtiyacını fosil bazlı ve oldukça pahalı olan enerji kaynaklarıyla karşılamak yerine, ülkemizin coğrafi konumundan dolayı doğal potansiyel olarak var olan rüzgar enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarıyla karşılanabileceğini ve orta ve uzun vadede bu tür enerji kaynakları kullanmanın çok daha ekonomik olacağını açıkladı.

Girne Üniversitesi araştırma ekibinin verdiği bilgilere göre, kullanımı oldukça pahalı olan ve kaynak olarak da giderek azalan fosil bazlı enerji kaynaklarının ekosisteme verdiği zararlar telafi edilemez boyutlara ulaştı. Buna karşın değişen iklim şartları özellikle rüzgar ve güneş enerjisinde çok büyük değişkenliklerin yaşanmasına vesile olmuştur. Elde edilen verilere gore, 2000 yılında Dünya ülkelerinin 18,039 MW olan rüzgar enerji gücü, 2009 yılında 152,000 MW’ye, 2012 yılında ise 260,000 MW’ye yükselmiştir. Ayrıca, rüzgardan enerji elde eden türbin maaliyetleri de son 15 yılda yüzde elli oranında düşmüştür. Günümüzde rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi elde etmek için kullanılan Enercon E-126 gibi rüzgar türbinlerinin elektrik üretim güçleri 7.58 MW’ye ulaşmış ve bilim adamları 10 MW üretecek rüzgar türbinini geliştirmeye çalışmaktadırlar. Almanya, Norveç, Danimarka, ABD, Japonya, Fransa gibi gelişmiş ülkeler alternatif ve ucuz enerji kaynağı olarak rüzgar enerjisi üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Danimarka daha şimdiden enerji ihtiyacının 20%’sini rüzgar ve güneş enerjisinden karşılamaktadır.

Girne Üniversitesi Araştırma Ekibi’nin verdiği bilgiye göre, Avrupa Birliği normlarına göre ülkede kullanılan enerjinin en az 13% kadarının sürdürülebilir enerji kaynaklarından elde etme zorunluluğu vardır.

Araştırmada elde edilen verilere göre, K.K.T.C.’de elektrik fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte ortalama değer yaklaşık olarak 1kWh 0,17€’dur. Yapılan araştırmada rüzgardan enerji elde edilmesinin uygun bir yatırım olduğu, hatta rüzgardan elde edilen elektrik enerjisi maaliyetinin kWh’ının 0,015€ ile 0,017€ gibi çok düşük bir maliyeti bulunduğu da tespit edilmiştir.