Girne Üniversitesi’nin Enerji Araştırması Tamamlandı
Eklenme Tarihi: 06 Aralık 2013, 16:32
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre ülkemizde nüfus artışı, teknolojik gelişmeler gibi sebeplerle giderek artan ve zaman zaman da bazı sıkıntılara neden olan enerji sorununa alternatif çözümler getirmek için Girne Üniversitesi araştırma ekibinin sürdürdüğü çalışma tamamlandı. Ülkemizde özellikle binalarda ve araç kullanımından dolayı ortaya çıkan enerji ihtiyacı, yurt dışından ihraç edilen fosil bazlı enerji kaynakları ile karşılanmaktadır. Girne Üniversitesi Araştırma Ekibi’nin bildirdiğine göre günümüzde fosil bazlı enerji kaynakları arz ve talebi dengeleyemeyecek durumdadır ve ekosisteme verdikleri zarar da telafi edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Değişen iklim şartları özellikle rüzgar enerjisinde çok büyük değişkenliklere neden olmuştur. 2000 yılında Dünya ülkelerinin 18,039 MW olan rüzgar enerji gücü, 2009 yılında 152,000 MW’ye, 2012 yılında ise 260,000 MW’ye yükselmiştir. Ayrıca, rüzgardan enerji elde eden türbin maaliyetleri de son 15 yılda yüzde elli oranında düşmüştür. Bu bakımdan günümüz şartlarında yenilenebilir ve çevreye duyarlı enerji kaynaklarına yönelmek bir seçenek değil, mecburiyet haline gelmiştir. Gelişmiş dünya ülkeleri bunun farkında olup, alternatif enerji kaynaklarına yönelmişlerdir.

Bu bağlamda, Prof. Dr. Mustafa Altunç ve öğretim elemanı Gülden Boz başkanlığında çalışmalarını yürüten Girne Üniversitesi Araştırma Ekibi ülkemizdeki sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarını araştırarak, mevcut olarak kullanılan ve alternatif olarak kullanılabilecek enerji kaynaklarının maaliyetleri konusunda tesbitlerde bulundular. Girne Üniversitesi Araştırma Ekibi’nin verdiği bilgiye göre, ülkemizin bir ada ülkesi olması, gerek fosil veya petrol kaynaklarına henüz sahip olmayışı, gerekse Avrupa Birliği normlarına göre enerjisinin 13% ‘ü kadarını sürdürülebilir enerji kaynaklarından elde etme zorunluluğu, kardeş üniversiteler olan Girne Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi’ni bu konuda gerekli araştırmaları yapmaya sevk etmiştir. Rüzgar bazlı sürdürülebilir enerji konusuna dikkat çekilen açıklamada, Girne Üniversitesi öncülüğünde yürütülen ve veri süreci tamamlanan “Kuzey Kıbrıs Rüzgar Enerji Potansiyeli” projesinin ülkemize yapılması planlanan Rüzgar Enerji Santralleri için mükemmel bir kaynak teşkil edeceği de vurgulandı.

Araştırmada elde edilen verilere göre, K.K.T.C.’de elektrik fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte ortalama değer yaklaşık olarak 1kWh 0,17€’dur. Yapılan araştırmada rüzgardan enerji elde edilmesinin uygun bir yatırım olduğu, hatta rüzgardan elde edilen elektrik enerjisi maaliyetinin kWh’ının 0,015€ ile 0,017€ gibi çok düşük bir maliyeti bulunduğu da tespit edilmiştir.