Girne Üniversitesi’nden Uluslararası İşbirliği Atılımları
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2014, 15:38
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Denizcilik ve havacılık konusunda emin adımlarla ilerleyen Girne Üniversitesi konusunda uzman kurum ve kuruluşlarla işbirliği çalışmalarını hızlandırdı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Girne Üniversitesi yakın coğrafyadaki en önemli denizcilik ve havacılık kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği protokolleri imzaladı. İşbirliği protokolleri Girne Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve Giresun Üniversitesi arasında imzalandı. Girne Üniversitesi’nin planlı gelişim ve işbirliği anlaşmaları çerçevesinde imzalanan geniş kapsamlı protokollere göre Girne Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalanan üniversiteler denizcilik ve havacılık konusunda ortak bilimsel ve kültürel çalışmalar yapacaklar. İTÜ ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ile Girne Üniversitesi arasında yapılan protokole göre, havacılık ve uzay bilimleri konularında ortak bilimsel çalışmalar ile eğitim-öğretim ve kültürel alanlarda işbirliği yapılacak. Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi ile Girne Üniversitesi arasında imzalanan protokole göre ise her iki üniversite arasında denizcilik ve deniz bilimleri konularında ortak bilimsel çalışmalar ve eğitim-öğretim ve kültürel alanlarda ise yoğun işbirliği yapılacak. Giresun Üniversitesi ile Girne Üniversitesi arasında yapılan protokole göre ise her iki kurum arasında geniş kapsamlı ortak bilimsel ve kültürel çalışmalar yapılacak.

Girne Üniversitesi adına protokollere imza koyan Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlkay Salihoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yakın coğrafyada özellikle denizcilik eğitimi ve bilimsel çalışmalar konusunda uluslar arası öğrenci ve öğretim görevlisi profiliyle evrensel bir otorite olma yolunda yaptığı çalışmalara ve atılımlara bir yenisini daha eklediğini ve denizcilik ve havacılık eğitimi ve bilimleri konusunda yakın coğrafyamızda bulunan diğer önemli yüksek öğretim ve eğitim kurumlarıyla işbirliğine gittiğini vurguladı. Prof. Dr. Salihoğlu, “denizcilik ve havacılık bilimleri konusunda yakın coğrafyanın en modern ve gelişmiş kampüsünü yaratacak projenin inşaatı hızla devam ederken, bilimsel değerlerin paylaşılarak artacağı bilinciyle uluslar arası alanda kendisini kanıtlamış yükseköğrenim ve eğitim kuruluşlarıyla eğitim, bilim ve kültür alanlarındaki işbirliğimizi de sürekli olarak genişletiyoruz. Bilimsel başarı ve bilimde gelişim ancak bilimsel değerlerin paylaşımıyla mümkündür. Biz bu bilinçle yapılanma ve işbirliği çalışmalarımızı sürdürüyoruz.“ dedi.

Kaynak: KIBRIS POSTASI