Girne Üniversitesi’nden Kıbrıs Limanları’nı Tanıtan Bilimsel Eser
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2014, 13:47
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Girne Üniversitesi öğretim elemanı Enver Yetkili’nin Kıbrıs’ın tüm limanlarını kapsayan araştırması tamamlandı ve araştırma sonuçları Kıbrıs Limanlarının Dünü, Bugünü ve Stratejik Önemi adıyla bilimsel eser olarak yayınlandı.

Girne Üniversitesi öğretim elemanı ve Girne Üniversitesi Araştırma Ekibi üyesi Burhan Yetkili’nin Kıbrıs Limanları’nın Dünü, Bugünü ve Stratejik Önemi adlı eseri, Kıbrıs Adası’nda ilk çağlardan günümüze limanların nasıl ve hangi şartlarda yapılandığını, gelişimlerini ve Kıbrıs ve Doğu Akdeniz bölge tarihinin şekillenmesinde stratejik önem ve rollerini tarihsel bir süreçte anlatıyor. Kapsamlı bir arşiv araştırmasından sonra, Kıbrıs limanlarıyla ilgili olarak günümüze ulaşmış mevcut en eski çizimler, fotoğraflar ve grafiklerle zenginleştirilmiş olan eser, Doğu Akdeniz Bölgesi denizcilik tarihi ve denizciliğin bölgenin jeopolitik yapısındaki rolü konusunda da bilgiler içeriyor.

Kendi türünde kapsam bakımından bir ilk olan, tarihi ve teknik bilgilerin yanında görsel materyallerle de zengin şekilde desteklenen eser, özellikle Kıbrıs Adası’nın denizcilik tarihi ve Kıbrıs tarihi konusunda da önemli bir kaynak oluşturuyor.

Halen Girne Üniversitesi öğretim elemanı olarak akademik çalışmalarına devam eden kitabın yazarı Enver Yetkili, 1969’da Yüksek Denizcilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra Kıbrıs’a dönmüş ve KKTC’de kılavuz kaptanlık, başkılavuzluk Liman Başkanlığı ve Limanlar Dairesi Müdürlüğü yapmıştır.