Girne Üniversitesi’nden Kıbrıs Denizcilik Sektörü Üzerine Bilimsel Araştırmaya Büyük Katkı
Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2014, 14:54
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlkay Salihoğlu’nun da önemli katkı koyduğu ve Kıbrıs balıkçılık sektörünün 1950-2010 yılları arasında kalan 50 yıllık dönemini kapsayan uluslararası araştırmanın sonuçları Avrupa’nın ve dünyanın en köklü yayınevlerinden Springer tarafından Almanya’da yayınlandı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Girne Üniversitesi’nin yanında Kanada’nın British Columbia Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Güney Kıbrıs’tan AP Marine Environmental Consultancy Ltd. araştırmacılarının katkı koyduğu “ Unifying the catch data of a divided islan: Cyprus’s marine fisheries catches, 1950- 2010” çalışma Almanya’da Springer Yayınları tarafından yayınlandı.

Araştırma, 1950 – 2010 yılları arasında kalan 50 yıllık dönemde Kıbrıs balıkçılığını bütün detaylarıyla inceliyor. Buna göre, yakalanan balık türleri ve miktarları, balıkçılık sektöründe faaliyet gösteren gemi türleri ve sayıları, profesyonel ve amatör balıkçılar yıllara göre tüm ayrıntılarıyla ele alındı. Boyutları ve kapsamı bakımından bir ilk olan, Kıbrıs’ın son 50 yıllık balıkçılık sektörünü bütün ayrıntılarıyla inceleyen, kapsamıyla balıkçılık sektörünün geleceğine de önemli ışık tutan araştırma, hem Güney Kıbrıs’ın hem de Kuzey Kıbrıs’ın balıkçılık verilerini ayrı ayrı incelerken, verileri bir bütün olarak da değerlendiriyor.

Kaynak: KIBRIS POSTASI