Girne Üniversitesi’nden Bir Atılım Daha
Eklenme Tarihi: 06 Mart 2014, 14:34
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, dört fakültesi ile uluslararası standartlarda denizcilik ve havacılık eğitimi veren Girne Üniversitesi, bir atılım daha yaparak bünyesine Denizcilik Yüksekokulu’nu da kattı. İngilizce dilinde eğitim veren Girne Üniversitesi’nin bünyesinde faaliyet gösterecek olan Denizcilik Yüksekokulu iki bölümüyle dört yıllık program uygulayacak ve öğretim dili Türkçe olacak.

YÖDAK tarafından da onaylanan Denizcilik Yüksekokulu’nda, TC Başbakanlık, Denizcilik Müsateşarlığı tarafından 24 Temmuz 2001 tarihinde 24472 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Gemi Adamları Yönetmeliği” ve bu yönetmeliğe bağlı olarak “Eğitim ve Sınav Yönergesi” ölçütlerine ve 1995 Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Tutma Esasları Uluslararası Konvansiyonu (STCW 95) tarafından gerektirilen eğitim standartlarına uygun olarak eğitim verilecek.

Denizcilik Yüksekokulu, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği (Güverte) ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümleriyle denizcilik eğitimi çalışmalarını sürdürecek.