Girne Üniversitesinden Bilim İnsanlarının da aralarında yer aldığı ekip, Gebelikte Kan Uyuşmazlığını 10 Dakikada Saptayan Test Kiti Geliştirerek Patentini Aldı
Eklenme Tarihi: 02 Mart 2021, 11:27
Son Güncelleme Tarihi:06 Nisan 2021, 08:44


Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Levent Kayrın ve Yard. Doç. Dr. Umut Kökbaş’ın Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Abdullah Tuli ve Öğretim Görevlisi Ebru Dündar Yenilmez ile Birlikte Geliştirerek Patent Aldığı Hızlı Test Kiti, Rh Kan Uyuşmazlığını Gebeliğin İlk Haftalarında Sadece 10 Dakikada Belirleyebiliyor.

Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Levent Kayrın ve Yard. Doç. Dr. Umut Kökbaş ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Abdullah Tuli ve Öğretim Görevlisi Ebru Dündar Yenilmez, bebekte sarılık, anemi, beyin hasarı, kalp yetmezliği ve hatta tedavi edilmezse ölüme yol açabilen Rh kan uyuşmazlığının tespit edilmesine yönelik hızlı ve güvenilir bir test yöntemi geliştirerek patent aldı.

Rh uyumsuzluğu, annenin kan grubunun Rh negatif, bebeğin ise Rh pozitif olması halinde karşılaşılan riskli bir durum. Gebelik sırasında anne kanına geçen bebeğe ait Rh pozitif kan hücrelerinin annenin bağışıklık sistemini uyardığını ve annenin vücudunun bu hücreleri tehdit olarak görerek antikor ürettiğini ifade eden Prof. Dr. Levent Kayrın, bu antikorların da bebeğe ait kan hücrelerini parçalayarak ciddi bir tehlike yarattığını söyledi.

Bu nedenle anne adayının kan grubunun Rh negatif, babanın ise Rh pozitif olması halinde bebek ile anne arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığının saptanması çok büyük önem taşıyor. Prof. Dr. Kayrın, günümüzde Rh tayininin zaman alıcı ve pahalı bir yöntem olması sebebiyle Rh uyumsuzluğu riski olan gebeliklerde önlem olarak anne adaylarına gebeliğin 28’inci haftasında ve doğumdan sonra 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldığını söylüyor. Kan uyuşmazlığı riskinin anne üzerinde yarattığı endişe ve stres de gebeliği olumsuz etkileyebiliyor.

Kan Uyuşmazlığını 10 Dakikada Belirlemek Artık Mümkün
Prof. Dr. Levent Kayrın ve Yrd. Doç. Dr. Umut Kökbaş’ın içinde yer aldığı ekibin geliştirdiği test yöntemi ise gebeliğin 8’inci haftasında kan uyuşmazlığı olup olmadığını tespit edebiliyor.

Söz konusu yöntemde nanopolimer tabanlı bir biyosensör sistemi uygulanarak, Rh uyuşmazlığı riski bulunan anneden alınan 5 ml kandan sadece 10 dakika içerisinde bebeğin Rh değeri belirlenebiliyor. Böylece patenti de alınan yeni nesil test kiti ile bebekte kan uyuşmazlığının olup olmadığı hızlı bir şekilde anlaşılabiliyor. Prof. Dr. Levent Kayrın, test sonucunda bebeğin kan grubunun Rh negatif olarak belirlenmesinin anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı olmadığını gösterdiğini söyledi. Kayrın, gebelik açısından risk taşımayan bu durumda anneye, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmasına, herhangi bir ek tedaviye gerek kalmadığını ve normal takibe devam edildiğini belirtti.

Prof. Dr. Levent Kayrın, “Bebeğin kan grubu Rh pozitif olarak tespit edilirse anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı riski vardır ve bebeğin korunması için kan uyuşmazlığı iğnesinin mutlaka yapılması gereklidir. Gebelik çok daha yakından takip edilir ve bebekte kan uyuşmazlığının neden olabileceği ultrason bulguları aranır” ifadesini kullandı.

Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Umut Kökbaş ise bebeğinde kan uyuşmazlığı olup olmadığını önceden öğrenebilmenin, anneleri psikolojik olarak rahatlatarak daha sağlıklı bir gebelik geçirmelerini sağlayacağına vurgu yapıyor. Dr. Umut Kökbaş, geliştirdikleri testle kan uyuşmazlığı riskini önceden belirleyerek anneye gereksiz bir enjeksiyon yapılmasının da önüne geçmiş olacaklarını söylüyor.

Üretim İçin Çalışmalar Sürüyor
Prof. Dr. Levent Kayrın , Prof. Dr. Abdullah Tuli, Dr. Umut Kökbaş, ve Öğretim Görevlisi Ebru Dündar Yenilmez’in geliştirerek patent aldığı test yönteminin yaygın olarak kullanılması, kan uyuşmazlığı riski bulunan gebelikler için büyük bir kolaylık sağlayacak. Patenti alınan test kitinin üretimi içinse çalışmalar sürüyor. Test kitinin yakın zamanda üretilerek kullanıma sunulması planlanıyor.