Girne Üniversitesi’nde İlk Sergi
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2015, 15:35
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

girne üniversitesi kampus

–  Girne Üniversitesi’nde açılacak olan “Geçmişten Günümüze Kıbrıs ve Denizcilik” sergisi UBP Başkanı Hüseyin Özgürgün tarafından 26 Kasım Perşembe günü saat 14.30’da açılacak

Girne Üniversitesi Denizcilik tarihi çalışmaları çerçevesinde Geçmişten Günümüze Kıbrıs ve Denizcilik Sergisi’ni yeni Girne kampüsünde halkımızla buluşturuyor. Geçmişten Günümüze Kıbrıs ve Denizcilik sergisi 26 Kasım Perşembe günü saat 14.30’da Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün  tarafından açılacak. Girne Üniversitesi yeni kampüsünde açılacak ilk sergi olma özelliğini taşıyacak olan sergide Kıbrıs Denizcilik tarihine bir yolculuk gerçekleştirilecek.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Ulusal Birlik Partisi Genel başkanı Hüseyin Özgürgün tarafından açılışı gerçekleştirilecek sergi,  26 Kasım 2015 – 8 Aralık 2015 tarihleri arasında Girne Üniversitesinde sergilenecek.

Sergide antik dönemden günümüze Kıbrıs denizciliğini anlatan çeşitli yağlı boya tablolar,  Girne  kayığı ile diğer gemi ahşap modellerini, Piri Reis tarafından çizilmiş olan Kıbrıs haritaları, Kıbrıs Denizciliğini resmeden İznik Çinisi üzerine aktarılmış olan  portolanlar ile  çeşitli gravürler ziyaretçilerle buluşacak.

Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre S. Günsel Haskasap sergiyle ilgili yaptığı açıklamada, Girne Üniversitesi’nin yeni Girne kampüsünde açılacak olan ilk serginin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, ülkemizin ilk ve tek Denizcilik Fakültesi  olan ve 20 yıllık bir geçmişe sahip olan Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin Denizcilik tarihi ile önemli çalışmalar yaptığını ifade etti.  Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi denizcilik alanında ilklere imza atarak ülke ve dünya denizciliğinde etkin bir atıf merkezi olmak amacıyla kurulduğunu belirten Cemre S. Günsel Haskasap, gerek akademik gerekse toplumsal fayda odaklı faaliyetlerin bu amaç doğrultusunda  gerşekleştirildiğini vurguladı.  Girne Üniversitesi olarak denizciliğin geleceğine yön vermek için önce denizcilik tarihini bilmenin gerekli olduğu anlayışıyla bu sergiyi planladıklarını ifade eden Haskasap,  “Halkımızın ilgisine ve takdirine sunduğumuz “Geçmişten Günümüze Kıbrıs ve Denizcilik” üniversite olarak deniz ve denizcilik tarihi bilincini paylaşma ve geleceğe aktarma amaçımızın bir göstergesidir” dedi.

Serginin kuratörü Uluslararası Deniz Tarihçileri Birliği Genel Sekreteri ve Denizcilik Tarihi Merkezi Müdürü Ali Rıza İşipek, Kıbrıs adasının dünya denizciliğinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, sergide Kıbrıs denizciliğinin her yönünün sergileneceğini söyledi. Kıbrıs’ın Levant coğrafyasının çok önemli bir parçası olduğunu belirten İşipek “Geçmişten Günümüze Kıbrıs ve Denizcilik“ sergisinin bu zengin mirası günümüze taşıyarak, yeni nesillerin bulundukları coğrafyada  asırlarca yaşamış olan insanları, onların alışkanlıklarını, yaşamış oldukları sıkıntıları, başarılarını, denizleri kullanmakta göstermiş oldukları mahareti,  denizin nimetlerinin toplumların refah seviyesini nasıl etkilediğini göstermeyi amaçlamaktadır dedi.   “Geçmişten Günümüze Kıbrıs ve Denizcilik” sergisi’nin ”Girne Üniversitesi’nin denizcilik tarihi hakkında toplumda oluşturmayı amaçladığı düşünsel ve görsel farkındalığı besleyecek önemli  bir sergi olduğunu belirten İşipek, toplumun her kesimini ve ülkemizde bulunan uluslararasıtoplumun mensuplarını bu önemli sergiye davet etti.

Girne Üniversitesi “Geçmişten Günümüze Kıbrıs ve Denizcilik” Sergisi 26 Kasım-8 Aralık 2015 tarihleri arasında Girne Üniversitesinde 10.00- 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.