Girne Üniversitesi‘nde “Gemilerle Taşınan İstilacı Türler” Başlıklı Bir Seminer Düzenlendi
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2018, 16:20
Son Güncelleme Tarihi:23 Mayıs 2019, 09:10

Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından “Gemilerle Taşınan İstilacı Türler” başlıklı bir seminer düzenlendi.

Dr. Mehmet Baki Yokeş’in konuşmacı olarak yer aldığı ve Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. M. Fatih Hüseyinoğlu ile akademisyenlerin de katıldığı seminere öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. M. Fatih Hüseyinoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden doktora derecesini almış olan Dr. Mehmet Baki Yokeş’in biyoçeşitlilik ve ekoloji gibi konularda uluslararası düzeyde çalışmaları bulunduğunu ifade etti.

Girne Üniversitesi’nin davetinden memnuniyet duyduğunu belirterek konuşmasına başlayan Yokeş, “yerel türler” ve “istilacı türler ” kavramlarını, taşınma yollarını ve türlerini anlattı. Dünya denizlerinde tuzluluk, sıcaklık gibi doğal etkenlerin yol açtığı bariyerler sebebiyle oluşan 20 tane eko sistem olduğunu ifade eden Dr. Mehmet Baki Yokeş bazı türlerin bu alanlarda yaşama şansı bulamadığını , yaşamını sürdürme imkanı olan diğer türlerin ise bu ortamın dışına farklı şekillerde çıkabildiğini ifade etti.

Deniz taşımacılığının gelişmesi ile farklı hayvan ve çiçek türlerinin yayılmasında kaydedilen artışın bir benzerinin deniz canlılarında da gözlemlendiğini söyleyen Yokeş, gemilerin de bu aşamada oldukça önemli bir etken oluşturduğunu ifade etti. Türkiye kıyılarında görülen ve gemilerle taşınan farklı türler hakkında görseller eşliğinde detaylı bilgiler veren Dr. Mehmet Baki Yokeş konuşmasını dünyanın başka bölgelerinden örnekler vererek tamamladı.