“ Girne Üniversitesi’nde Engelsiz Turizm ve Sağlık Konferansı “
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2018, 17:01


Girne Üniversitesi’nin evsahipliğinde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin koordinatörlüğünde ve  KKTC Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu ile Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi işbirliği ile  “ Engelsiz Turizm ve Sağlık” konferansı  düzenlendi.

19 Aralık 2018 Çarşamba günü kampüste gerçekleşen konferansa Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr İsmet Esenye, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, YDÜ Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, GÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr Gökmen Dağlı ve  Prof Dr. Rüveyde Bundak, Kıbrıs Sağlık Turizmi Konsey Başkanı Yard. Doç.  Ahmet Savaşan,  Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, Center of Excellence’a bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Eş Başkanları  Prof. Dr. Zehra Altınay ve Prof. Dr. Fahriye Altınay ve  Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İşaret dili eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Altınay Günsel Ailesi’ne bu anlamlı girişimlere verdikleri  desteklerden dolayı teşekkür etti. Turizmin Kuzey Kıbrıs’ta önemli bir ekonomik unsur olduğunu vurgulayan Altınay, erişebilirliğin ve insan haklarının önemini vurguladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excelence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı ise engellilerin yaşamda görünürlülüğünün arttığını ve bünyelerinde bulunan Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile farkındalık amacıyla 2013 yılından itibaren güçlü girişimlerin öncülüğünü yaptıklarini belirtti.

Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözleşmesi’nin  gerekliliğine ve uygulanışının değerine vurgu yaparak, bu çerçevede Girne Üniversitesi’nin 60 Yaş Üstü Tazelenme Üniversitesi’nin  kurulduğunu ve yaşlılara tazelenme eğitimi verilmeye başlandığını belirtti.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engellilerin hayat standartlarının artırılması ile topluma tam ve eşit katılımının sağlanması noktasında henüz daha istenilen düzeye gelinmediğini ifade etti.


“ Meral Akıncı: Engellilerin İstihdama Katılımı Önemli “
Daha sonra söz alan Meral Akıncı toplumdaki engelli sayısının her geçen gün arttığını, ancak engellilerin toplumda yeterli derecede görünmeyen bir kesim olduğunu söyledi. Engelli bireylerin hayatın içinde olmasının bir insani hak olduğunu vurgulayan Akıncı, bu amaçla onların yaşamlarını kolaylaştıracak önlemler alınmasının; mimari yapılardan toplu ulaşıma, istihdama kadar düzenlenmeler yapılmasının sadece yerel yönetimlerin değil, devletin de görevi olduğunu belirtti. Meral Akıncı, yüzde 5 olan devlete yapılan engelli istihdamının yüzde 4’e düşmesinden üzüntü duyduğunu aktardı ve bir engellinin iş hayatına atılması ile kendine olan öz güveninin ve öz saygınlığının daha fazla gelişeceğini vurguladı. Akıncı  sözlerini “ Engellilerin isteklerini yerine getirelim. Biz engeli olmayanlar, onlara istedikleri mutluluğu, huzuru, sosyalleşmeyi, bütünleşmeyi sağlayarak, yaşamlarına katkı koyalım” diyerek tamamladı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise engelli bireylerin toplumda yaşadığı sorunların aşılmasında herkese görev düştüğünü belirterek kendi üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Çalışma Bakanı Zeki Çeler ise özel gereksinim duyan bireylerin farkındalığı konusunda çalışmaların artırılması gerektiğini ve bakanlık olarak üzerlerine düşen görevleri yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından bir dans gösterisi sergileyen Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencileri daha sonra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Altınay, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, , KKTC Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit, Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı ve Çalışma Bakanı Zeki Çeler’e kendi yaptıkları el emeği seramikleri hediye ettiler.

“ Başaran:  Engelli Dostu Ada Yaratmalıyız “
Daha sonra söz alan Sağlık Konseyi Başkanı  Yard. Doç. Dr. Ahmet Savaşan, amaçlarından birinin Kuzey Kıbrıs’taki engelli bireylerin turizme katılmasını sağlamak olduğunu ifade etti. Savaşan, “ Dünyada 650 milyon engelli turizm faaliyetlerine katılabiliyor. Engelli turizmi kapsamında oluşan pazarın büyüklüğü 117 milyar doları aştı. Avrupa Komisyonu’nun yayınladığı rapora göre, 2020 yılında turizm faaliyetlerine katılan engellilerin sayılarının daha da artacağı ve buna bağlı olarak engelli turizm pazarının genel turizm pazarı içindeki payının %25 olacağı öngörülmektedir” dedi. Ahmet Savaşan, ülkemizde belediyelerin erişilebilir kentler yaratmak için pek çok adım atmasının sevindirici olduğunu vurguladı.

Türkiye Engelsiz Hayat Akademisi Başkanı Adem Kuyumcu ise engelsiz turizmin herkesin birlikte seyahat edebildiği, konaklayabildiği, sosyal mekanlardan faydalanabildiği, başka birinin yardımı olmadan özgür ve eşit imkanlar sunan tesisler ve aktiviteler olarak tanımlanabileceğine belirtti.


“ Adem Kuyumcu: Engelli Bireylerin Haklarına Saygı Duyulmalı “
Kuyumcu, öğle yemeği için verilen aranın ardından yaptığı “Engelli Bireylerle Doğru İletişim ve Davranış” konulu sunumunda ise  genel olarak doğru iletişim kurmanın yolları ve engel sınıfları hakkında görseller eşliğinde detaylı bilgi vererek Türkiye ve dünya verilerine atıfta bulundu. Engelli bireylerin karşılaştığı eğitim, istihdam gibi alanlardaki sorunlara dünyanın farklı bölgelerinden örnekler verdi ve çözüm önerileri sundu. Adem Kuyumcu bu konudaki haberlerin basında ve sosyal medyada nasıl yer alması gerektiğini örneklerle anlattı ve KKTC’de yapılabilecek çalışmalar konusunda önerilerde bulundu.

Ülkemizdeki engelli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ve imkanların artırılmasına yönelik çözüm önerileri üretilmesi amacıyla düzenlenen  ve konuya ilişkin bakanlık yetkilileri ve akademisyenlerin katılımıyla ve öğrencilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen çalıştaydaki konuşmalar işaret dili eşliğinde paylaşıldı.

Konferansın moderatörlüğünü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Emete Toros, Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence bağlı Toplumsal Araştırma Geliştirme Merkezi Eşbaşkanları Prof. Dr. Zehra Altınay ve Prof. Dr. Fahriye Altınay  yaptı. Bilgilendirme ve eğitim seminerinin ardından katılımcıların görüş ve önerileri doğrultusunda turizm ve sağlık kapsamında engelsiz strateji ve faaliyetler tespit edildi.

Konferansın bitiminde tüm katılımcılara Girne Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Gökmen Dağlı tarafından katılım belgeleri  takdim edildi