Girne Üniversitesi’nde Ara Dönem Kayıtları Başladı
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2016, 16:10
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:44
DCIM100MEDIADJI_0012.JPG
DCIM100MEDIADJI_0012.JPG

-Girne Üniversitesi’nin tüm bölümlerine ara kayıtlar başladı.

Girne Üniversitesi’nin tüm bölümleri için ara dönem kayıtları başlıyor. Tüm lise mezunu olan KKTC vatandaşı öğrenci adayları 8 Şubat 2016 Pazartesi gününe kadar kayıt için başvurabilirler.

Tüm bölümlere tam burslu ve yarı burslu kayıt yaptırabilecekler…

Girne ÜniversitesiBasın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Girne Üniversitesi’nin ara dönemde tüm bölümlerine öğrencilerin kayıt yaptırabilecekleri bildirildi. Ara dönemde kayıt alınacak bölümlerde tam burslu ve yarı burslu eğitim desteği olacaktır. KKTC vatandaşı adayların, lise diplomaları ile birlikte başvurmaları gerekmektedir.

Yeni bölümler, araştırmalar ve anlaşmalar ile sürekli gelişen bir üniversite…

Altıncı dönem mezunlarını geçtiğimiz günlerde veren Girne Üniversitesi, 37 ülkeden 1050 öğrencisi ile eğitim hayatına devam etmektedir. 15 Kasım 2015 tarihinde yeni kampüsüne geçerek ayni tarihte attığı başta Tıp Fakültesi olmak üzere yeni fakülte binaları ve Girne Hastanesi temelleri ile gerek kapasite gerek donanım gerekse bilimsel ve akademik olarak büyümeye ve gelişmeye hızla devam etmektedir. Mevcut fakültelerine ilave olarak 8 fakülte ve 24 yeni bölüm ile ilgili Senato tavsiyesi ve mütevelli heyeti kararıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen açma izni ile YÖK ve YÖDAK’a başvuran Girne Üniversitesi, Akademik kadrosunu güçlendirme programı çerçevesinde 120 öğretim üyesini daha bünyesine katmak amacıyla kısa bir süre önce münhale çıkmış ve şu anda Amerika, Avrupa ve Asya’dan birçok başvuru alarak seçkin akademisyenleri akademik kadrosuna dahil etmeye  başlamıştır. Denizcilik ile ilgili tüm programları Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve T.C.Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı denetiminde ve bu kurumların kuralları çerçevesinde düzenlenmektedir.  Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi de T.C.Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesi Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) normlarında eğitim vermektedir.

Girne Üniversitesi, 2 Avrupa Biriliği Projesi’ni tamamlamış halihazırda 1 TÜBİTAK ve 1 Avrupa Biriliği projesini de yürütmektedir.Ayrıca; Eğitim Kalite Güvencesi konusunda girişimler yapılmış ve önemli bir aşama kaydedilmiştir. Mühendislik Fakültesi’ne bağlı programlar ASİN akreditasyon kuruluna başvurmuş ve akreditasyon süreci hızla tamamlanmaktadır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı bölümler için Avrupa Uluslararası Akreditasyon Kurulu FIBA’ya gerekli dosyalar sunulmuştur.  Eğitim Fakültesi ve İngilizce Hazırlık Okulu Edexel’e akredite olmak için kurul kararını beklenmektedir. Bununla birlikte; Girne Üniversitesi Avrupa Üniversiteler Biriliği, Dünya Üniversiteler Birliği, İslam Ülkeleri Üniversiteleri Ferderasyonu, merkezi İsviçrede bulunan Avrupa Mühendislik Kurumu (IGIP) üyesidir ve Türkiye’nin ondan fazla Devlet ve Özel Üniversitesi, Azerbaycan, Ukrayna ve Moldova Cumhuriyeti’nin birçok üniversitesi ile eğitim, araştırma alanlarını kapsayan işbirliği protokolleri imzalamıştır. Araştırmalara ve dünya bilmine katkı sağlayacak çalışmalara büyük önem veren vizyon ve misyona sahip Girne Üniversitesi, ara dönem kayıtları ile bilimin ışığını yeni öğrencilere yansıtacaktır.

Yrd. Doç. Dr. Hürmüs Refiker: “Eğitimin bir toplumu ileriye taşıyan en önemli dinamik olduğunu biliyor ve bu bilinç ile hareket ediyoruz”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Girne Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Hürmüs Refiker, Girne Üniversitesiolarak KKTC toplumuna karşı görevleri olduğunu ve bunların başında bilgili ve bilinçli bir gençlik yetiştirmek olduğunu vurguladı. “Girne Üniversitesi olarak topluma katkı sağlayacak nesiller yetiştirmeyi görev edindik. Yüksek eğitim düzeyindeki bir toplumun değişime ve gelişime öncü olacağını biliyoruz. Bu bilinç ile yüksek eğitim düzeyini tüm toplumumuza yayma gayesi ile hareket ediyoruz” dedi. Yeni açılan bölümlere de kayıt alınacağına değinen Yrd. Doç. Dr. Hürmüs Refiker, “Girne Üniversitesi olarak yeni kampüsümüzü üniversitemiz bünyesinde bulunan ve bulunması planlanan bölümlerin tüm ihtiyaçları doğrultusunda; son teknoloji ve donanım ile kurduk. Yeni açtığımız her bölümde de Girne Üniversitesi geleneği olarak, 35 yıllık eğitim mirasımız olan, donanımlı eğitim vermekteyiz. Yeni açtığımız bölümlerle de gelişerek, ülke toplumuna, ülkenin kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunacağız. Girne Üniversitesi’nin ara dönem kayıtları ile eğitim almak isteyen bireylere imkan sağlayarak hem toplumumuzun bireylerine hem de toplumumuza katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Başvuru detayları…

8 Şubat 2016 Pazartesi günü mesai bitimine (16:30) kadar başvuruları devam eden Girne Üniversitesi ara dönem kayıtları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen adaylar www.kyrenia.edu.tr adresi ziyaret edilebilir veya +90 392 815 99 36 numaralı telefondan Girne Üniversitesi’ne ulaşabilir veya Girne Üniversitesi kampüsünü ziyaret ederek bilgi alabilirler.