YÖK Onayıyla KKTC İlk ve Tek Denizcilik ve Havacılık Üniversitesine Kavuştu
Eklenme Tarihi: 03 Şubat 2014, 10:59
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi (University of Kyrenia) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre,T.C. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Yönetim Kurulu, Girne Üniversitesi’nin başvurusu ve YÖK Denetleme Kurulu’nun KKTC’de yapmış olduğu inceleme raporlarını dikkate alarak, Girne Üniversitesi’nin yüksek eğitim ve öğretime başlamasını onayladı.

Özellikle denizcilik, havacılık ve hukuk bilimlerinde uluslararası alanda yüksek öğrenim verecek olan Girne Üniversitesi’nin Uluslararası Üniversiteler Birliği (IUA), Avrupa Üniversiteler Birliği (EAU) ve İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu (FUIW) üyelikleri için de gerekli işlemler tamamlanmış ve üyelik konusunda son aşamaya gelinmiştir.

YÖDAK tarafından akredite edilmesinden sonra YÖK tarafından da akredite edilen Girne Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, eğitim kökleri 1978 yılına uzanan ve 2013 yılında Adamıza bir yüksek öğrenim kurumu olarak kazandırılan Girne Üniversitesi (GÜ), daha önce de kamuya açıklandığı üzere denizcilik eğitimi konusunda hem meslek eğitimin öne çıkaran, hem de bilimin gelişimine önem veren bir yapılanma ile kuruldu. Bu kapsamda, Gemi İşletme ve Ulaştırma Mühendisliği Bölümü ile uzun yol zabiti, yani gemi kaptanı eğitimi verilirken, Gemi Makinaları Mühendisliği Bölümü ile makinacı yetiştirmeye devam edilmektedir. Denizcilik Fakültesi yanında, deniz işletmeciliği eğitimi veren iki bölümü ile Deniz İşletmeciliği Fakültesi de aktif hale gelmiştir. Deniz bilimleri Fakültesi ile KKTC’ye bir yenilik getirilmiş ve bir ada ülkesi olan KKTC’nin ekonomisini yakından ilgilendiren Balıkçılık Teknolojileri Mühendisliği bölümünü de açılmıştır. Bunların yanında, temel bilimleri öne çıkaran Deniz Biyolojisi, Ekolojisi ve Oşinografi Bölümünü de eğitim ve öğretime açılmıştır. Günümüzde giderek büyüyen denizcilik sektöründeki ara eleman ihtiyaçları da düşünülerek, sektöre ara eleman yetiştiren Denizcilik Meslek Yüksekokulu da eğitime başlatılmıştır. Girne Üniversitesi, Denizcilik Fakülteleri ve Meslek Yüksekokulu’ndaki toplam 519 öğrencisi ve tecrübeli öğretim elemanı kadrosu ile eğitimini sürdürmektedir.

Girne Üniversitesi, akademik eğitimlerin ve bilimsel çalışmaların yanısıra, öğrencilerinin ve denizcilik mesleğinde çalışanların ihtiyacı olan temel meslek sertifika kursları da verilmektedir. Bu amaçla 42 adet farklı meslek sertifikası eğitimi de sürdürülmektedir.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Girne Üniversitesi’nin akademik yönden kurumsallığını tamamladığını, Girne’de mümkün olan en gelişmiş teknolojik ve akademik altyapıyla oluşturulacak yeni kampüsün çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ve bu aşamadan sonraki hedefin özellikle denizcilik, havacılık ve hukuk eğitiminde dünyanın sayılı eğitim kurumları arasına girmek olduğunu belirtti. Prof. Dr. Salihoğlu ayrıca akademik yapılanma tamalanırken gerekli yasal işlemlerin tamamlandığını ve uluslararası üyelik işlemlerinin de öncelikli olarak sürdürüldüğünü ve sonuçlandırıldığını veya sonuçlandırma aşamasına gelindiğini belirtti.