KKTC Girne Üniversitesi ve Yavrukuş Protokolü ile Uçuş Eğitim Merkezine Dönüşüyor
Eklenme Tarihi: 01 Nisan 2014, 16:04
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi ile KKTC Hava Sporları Federasyonu Yavrukuş Uçuş Eğitim Organizasyonu arasında yapılan pilotaj protokolü ile KKTC’de havacılık yeni bir sürece giriyor.

Girne Üniversitesi ve Yavrukuş arasında imzalanan eğitim protokolüne göre tüm dünya ülkelerinden gelecek olan gençlerle Türkiye ve KKTC gençlerine Dünya standartlarında pilotaj eğitimi verilecek. Havayolu pilotluğu seviyesine kadar verilebilecek olan bu eğitim için Girne Üniversitesi ve Yavrukuş Uçuş Organizasyonu yetkilileri çalışmalarını tamamlamıştır. Bu bağlamda Yavrukuş’un üç uçaklık filosunun güçlendirilmesi amacı ile Girne Üniversitesi full avionic iki C-172 eğitim uçağı satın alarak Yavrukuş’a tescil ediyor. Öğrencilere Dünya Standartlarında bir pilotaj eğitiminin sağlanması için hiç bir masraftan kaçınmayan Girne ÜniversitesiKurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap ve Yavrukuş Uçuş Organizasyonu tam bir uyum içerisinde çalışarak, bu yıl ilk öğrencilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Görüşüne başvurulan KKTC Hava Sporları Federasyonu Başkanı Serdar Turganer imzalanan protokol sayesinde KKTC havacılığında bir devrim yaratılacağını ifade ederek Havacılığın çok ciddi bir konu olduğu ve sorumluluk gerektirdiğini söyledi. Turganer, Girne Üniversitesi ile yapılan protokol sayesinde ise Yavrukuş’un kanatlarını daha sağlam bir şekilde açacağını, bunun göstergesinin ise Üniversite tarafından Yavrukuş’un üç uçak olan filosuna yeni 2 adet C-172 full avionic uçak alınarak filoyu güçlendirme yoluna gidilmesi olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap ise Girne Üniversitesi’nin eylül ayında eğitime başlayacak olan Hava ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin devreye girmesi ile söz konusu protokolün daha da önem kazanacağını ve işbirliğinin giderek artan bir hızla gelişmeye devam edeceğini söyledi.

Kaynak: KIBRIS POSTASI