Girne Üniversitesi ve TÜRKSOY Türk Dünyası Resim Sergisi
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2013, 15:10
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:44

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreterliği ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne Üniversitesi ortak girişimi ve Cumhurbaşkanlığımızın Himayelerinde, YDÜ Büyük Kütüphane Fuayesi’nde TÜRKSOY’a üye ülke resim sanatçılarının eserlerinden oluşan bir resim sergisi düzenleniyor.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün bildirdiğine göre, “TÜRKSOY Türk Dünyası Resim Sergisi” 18 Aralık 2013 tarihinde saat 10.00’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 14 ülkeden 31 ressamın eserlerinin bir araya getirilmesiyle düzenlenen ve 42 tablodan oluşan söz konusu sergi, 16. etkinliği gerçekleştirilen TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’nda paylaşılan eserlerdir. Buluşmalar neticesinde derlenen eserler TÜRKSOY Teşkilatı girişimiyle katalog olarak bastırılmakta yurt içi ve yurt dışı etkinliklerinde açılan stantlarda katılımcıların beğenisine sunulmaktadır.

TÜRKSOY faaliyetlerinin eğitim alanında da işlerlik kazanabilmesi yönünde gösterilen çabalar neticesinde Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne Üniversitesi arasında 18 Aralık 2013 tarihinde imzalanacak olan ortak işbirliği protokolü kapsamında düzenlenecek söz konusu sergi açılışı Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirilecek.

2013 yılında uruluşunun 20. Yılını kutlayan TÜRKSOY’un girişimi, KKTC Girne Üniversitesi ev sahipliği ile 18 Aralık 2013 Çarşamba günü saat 10.00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Fuayesi’nde açılışı yapılacak etkinlikte, ünlü Kazak Besteci Mukan Tölebayev’in tanıtılacağı kısa bir film gösterimi de gerçekleştirilecek. 2013 yılını Mukan Tölebayev yılı ilan eden TÜRKSOY söz konusu etkinliği ünlü bestecinin doğumunun 100. yılı anısına gerçekleştirmekte, ayrıca etkinlikte Türkiye’de opera repertuarına ilk kez dahil edilen Birjan ve Sara Operası’nın Türk, Kazak ve Azerbaycanlı sanatçıları tarafından bir konser de verilecek. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY)’un yayınlarının da tanıtılacağı sergi ve diğer etkinlikler sanatseverlerin beğenisine açık olacak.