Girne Üniversitesi ve TÜRKSOY Türk Dünyası Resim Sergisi Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu Tarafından Açıldı
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2013, 15:40
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu himayelerinde Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreterliği ve Girne Üniversitesi ortak girişimiyle TÜRKSOY’a üye ülke resim sanatçılarının eserlerinden oluşan resim sergisi YDÜ Büyük Kütüphane Fuayesi’nde Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun teşrifleriyle gerçekleştirildi. Sergi açılışını KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan S. Günsel ve Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlkay Salihoğlu yaptılar. TÜRKSOY’un KKTC temsilcisi Güler Fedai, sergiyi gezen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu eserler hakkında bilgilendirdi.

Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov etkinlikle ilgili birer konuşma yaptılar. Prof. Salihoğlu etkinliğin kültürel boyutuna işaret ederek, bu tür etkinliklerin Türk uluslarının birliğini ve ilişkilerini geliştirmede çok önemli bir rolü olduğunu dile getirdi. TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov ise Girne Üniversitesi davetlisi olarak KKTC’de bulunmaktan ve TÜRKSOY’un kuruluşunun 20. yılında gerçekleştirilen etkinlikler vesilesiyle Kıbrıs Türk halkı ile ilişkilerin geliştirilmesinden duyduğu memnuniyeti ve TÜRKSOY faaliyetlerinin Türk dünyasının dışına taştığını, diğer uluslarla da kültürel ilişkiler içine girildiğini dile getirdi.

Etkinlikte ünlü Kazak Besteci Mukan Tölebayev’in doğumunun 100. Yılı anısına kısa bir film gösterimi de gerçekleştirildi. Film gösteriminin ardından Türk, Kazak ve Azerbaycanlı sanatçılar tarafından Türkiye’de opera repertuarına ilk kez dahil edilen Birjan ve Sara Operası’ndan bir kesit sunuldu.