Girne Üniversitesi ve TÜRKSOY Arasında Eğitim ve Kültür İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2013, 13:08
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu himayelerinde ve Girne Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Girne Üniversitesi – TÜRKSOY kültürel etkinliğinde Girne Üniversitesi ve TÜRKSOY arasında eğitim ve kültür alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün bildirdiğine göre, Girne Üniversitesi ve TÜRKSOY’a üye ülkeler arasında eğitim ve kültür alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini hedefleyen protokolü Girne Üniversitesi adına GÜ Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap ve TÜRKSOY adına TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov imzaladı.

Planlı etkinlikleri kapsamında TÜRKSOY’a üye ülkelerin ressamlarının tablolarından oluşan 40 eserin sergilendiği kültür etkinliğine de ev sahipliği yapan Girne Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap, TÜRKSOY ile yapılan eğitim ve işbirliği protokolünün KKTC bakımından önemine vurgu yaptı ve TÜRKSOY’a üye ülkelerle gerçekleştirilen ve bundan sonra gerçekleştirilecek olan eğitim ve kültür ilişkilerinin kapsamının daha da genişletileceğini, ilişkilerin halkların ve ülkelerin sürdürülebilir işbirliğine dönüşmesi için gayret sarfedileceğini söyledi. Eğitim ve kültürün sınır tanımadığını belirten Cemre Günsel Haskasap, TÜRKSOY ile yapılan protokolle Girne Üniversitesi’nin tüm TÜRKSOY üyesi ülkelere kapısını açtığını, TÜRKSOY üyesi ülkelerin de Girne Üniversitesi’ne kapılarını açtıklarını, işbirliği çalışmalarının bundan sonra çok daha yoğun bir şekilde devam edeceğini dile getirdi.

TÜRKSOY adına anlaşmaya imza koyan TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov da GÜ ile yapılan anlaşmanın önemine dikkat çekti ve kardeş ülke KKTC’den Girne Üniversitesi ile yapılan eğitim ve kültür işbirliği anlaşmasının Türk Dünyası’nın eğitim ve kültür çalışmalarına ayrı bir zenginlik kattığını, TÜRKSOY üyesi ülkelerle Girne Üniversitesi işbirliği ve çalışmalarının devam edeceğini belirtti.