Girne Üniversitesi ve Piri Reis Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 07 Mart 2015, 20:00
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

KKTC’nin ilk ve tek Denizcilik ve Havacılık Üniversitesi Girne Üniversitesi ile Türkiye’nin sadece Denizcilik eğitimi üzerine kurulan ve en köklü denizcilik kuruluşlarından biri olan Piri Reis Üniversitesi arasında kapsamlı bir işbirliği protokolü imzalandı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, KKTC’nin ve Doğu Akdeniz Coğrafyası’nın sadece havacılık ve denizcilik üzerine kurulmuş olan ilk ve tek üniversitesi Girne Üniversitesi ile Türkiye’nin en köklü denizcilik kurumlarından olan Türk Deniz Eğitim Vakfı ve Deniz Ticaret Odası önderliğinde kurulan ve sadece denizcilik konusunda uzmanlaşan Piri Reis Üniversitesi arasında kapsamlı bir işbirliği protokolü imzalandı. 7 Mart 2015 tarihinde Lefkoşa’da imzalanan protokole Girne Üniversitesi adına Girne Üniversitesi Rektör Vekili ve Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Piri Reis Üniversitesi adına ise Piri Reis Üniversitesi Prof. Dr. Oral Erdoğan imza koydu.

Girne Üniversitesi ve Piri Reis Üniversitesi arasında imzalanan protokol her iki kurum arasında akademik, sosyal, kültürel ve iki kurumun ortak ilgi alanlarına giren diğer konularda kapsamlı işbirliği yapılmasını içeriyor. Protokolün imza töreninde bir konuşma yapan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, günümüzde yılda 20 trilyon dolara ulaşan dünya ticaretinin 85%’lik bir oranının denizler yoluyla yapıldığını ve denizcilik sektörüne olan ihtiyacın giderek artış gösterdiğini, bu bakımdan, nitelikli denizcilerin yetiştirilmesi ve deniz bilimlerinin geliştirilmesi için işbirliği aynı konularda uzmanlaşan kurumlar arasında işbirliği yapılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Protokolde bir konuşma yapan Prof. Dr. ilkay Salihoğlu ise, Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin sadece denizcilik konusunda uzmanlaşan iki üniversitesinin yapacağı işbirliği sayesinde denizcilik sektörünün ihtiyaçlarına çok daha etkin bir şekilde katkı konulacağını ve yapılacak ortak çalışmaların her iki ülkeye de bilimsel ve kamu faydası yönünden çok büyük katkılar sağlayacağını vurguladı. İmzaların ardından taraflar birbirlerine anı plaketleri ve denizcilikle ilgili hediyeler takdim etti.