Girne Üniversitesi ve Mohaghegh Ardebili Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2016, 13:51
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

girne uni - iran protokol 8 nisan (2)

Girne Üniversitesi ve İran’da bulunan Mohaghegh Ardebili arasında eğitim, kültür ve bilim alanlarında işbirliği protokolü  imzalandı.

Eğitime ve bilime katkı sağlayacak…

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Girne Üniversitesi ve Mohaghegh Ardebili Üniversitesi arasında arasında imzalanan işbirliği protokolüyle bilim, araştırma ve kültür alanlarında iki üniversitenin birbiriyle işbirliği içinde olacağı; akademik personel, araştırmacı, master ve doktora düzeyindeki öğrencilerin katılımcı olacağı değişim programları ile birlikte bilime katkı sağlamak için çalışacakları bildirildi.İşbirliği Protokolü, Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay Salihoğlu ve Mohaghegh Ardebili Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Goudarz Sadeghi Hashjin arasında imzalandı.

Üniversiteler arasında master ve doktora düzeyinde öğrenci ve akademik personel değişimi olacak…

Girne Üniversitesi ve Mohaghegh Ardebili Üniversitesi arasında imzalanan mutabakat protokolü uyarınca; iki üniversite lisansüstü öğrencilere yönelik değişim programları uygulayacaklar. Girne Üniversitesi ve Mohaghegh Ardebili Üniversitesi’nin akademik personeli KKTC ve İran’da düzenlenen uluslararası bilimsel konferans, toplantı ve buluşmalara katılım olanağı sağlayacaktır. Protokol çerçevesinde iki üniversite arasında düzenlenecek ücretli izinler ile akademik personel değişimi yapılacaktır.

girne uni - iran protokol 8 nisan (3)

Üniversiteler ortak dersler geliştirecek, ortak sempozyumlar ve kongreler düzenleyecek…

İmzalanan protokol uyarınca; iki üniversite eğitim, bilim, teknoloji ve kültür alanında ortaklaşa sempozyum ve kongreler düzenleyecekler; ortak dersler geliştirecekler ve Su Mühendisliği, Mineral Sular, Jeoloji ve Çevre alanlarında ortak araştırma projeleri ve tezler hazırlayacaklar.

Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. İlkay Salihoğlu: “Mutabakat iki üniversitenin kurumsal kimlikleriyle doğru orantılı şekilde birbirini tamamlayan bir yapı ortaya çıkaracak”

Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. İlkay Salihoğlu imzalanan protokolle ilgili olarak “Girne Üniversitesi’nin enerjisi ve dinamikliği ile köklü bir tarihe sahip Mohaghegh Ardebili Üniversitesi arasından imzalanan bu mutabak iki üniversitenin kurumsal kimlikleriyle doğru orantılı şekilde birbirini tamamlayan bir yapı ortaya çıkaracak. Bu mutabakat sayesinde iki üniversitenin lisansüstü öğrencileri farklı bilimsel çatılar ve yeni kültürler arasında kendilerini alanlarında geliştirmek fırsatını yakalayacaklar” dedi.

Mohaghegh Ardebili Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Goudarz Sadeghi Hashjin: “Su ve suyun yönetimi gibi alanlarında çok değerli ve yönlendirici projelere ortaklaşa imza atacağız”

İmza töreninin ardından konuşan Mohaghegh Ardebili Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Goudarz Sadeghi Hashjin “imzaladığımız bu protokolde çok önem ve değer vermekteyiz. Girne Üniversitesi’nin çok köklü eğitim tarihine sahip  bir kurumdan doğmasının yanında sahip olduğu değerleri mutabakat çerçevesinde gerçekleşecek tüm ortak projelere yansıyacağından eminim. Özellikle bölgemizin geleceği için çok önemli olan su ve suyun yönetimi gibi alanlarında çok değerli ve karar alıcılar için yönlendirici projelere ortaklaşa imza atacağız” dedi.