Girne Üniversitesi Vakfı Tarafından Organize Edilen “1. İlkokullararası Matematik Yarışması”nın Finali ve Ödül Töreni Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 15:41
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

Girne Üniversitesi Vakfı Tarafından Organize Edilen “1. İlkokullararası Matematik Yarışması”nın Finali ve Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Girne Üniversitesi Vakfı tarafından organize edilen ve matematiği sevdirmeye yönelik olan 1. İlkokullararası Matematik Yarışması’nın finali sonrasında yapılan ödül töreni Girne Kampüsü’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Girne Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilen final aşamasının 14 okul arasından finale kalmaya hak kazanan Lefke İstiklal İlkokulu, Şht. İlker Karter İlkokulu, Çatalköy İlkokulu, Şht. Ertuğrul İlkokulu ve 9 Eylül İlkokulu arasında gerçekleştiği bildirildi. Çoktan seçmeli 20 soruya en fazla doğru cevap verenin kazanacağı final aşaması, oldukça büyük heyecana ve çekişmeye sahne oldu.

Doç. Dr. Murat TEZER: “Yarışmaya Katılan Tüm Öğrencilerimiz Başarılılar”

Final aşamasında konuşma yapan Yakın Doğu Üniversitesi Matematik eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat TEZER, tüm katılımcılara teşekkür ederek, yarışmanın gelenekselleşeceğini belirtti. “İlk aşamadan buraya gelerek finale kalan okullarımızı tebrik ediyorum ve diğer katılım sağlayan okullarımıza da öğrencilerini teşvik edip yarışmaya katılım sağladıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Bize göre öğrencilerimizin hepsi başarılı çünkü ilk beşe kaldılar. Gelecek yıl yine Mayıs ayında ikincisini düzenleyeceğimiz matematik yarışmamıza herkes davetlidir. Tüm okullarımıza yarışmada başarılar dilerim” dedi.

Mutlu SOYKURT: “Girne Üniversitesi Vakfı Olarak Toplumun Her Kesimine Katkı Sağlamayı Hedefliyoruz”

Girne Üniversitesi Vakfı tarafından organize edilen yarışmada Vakıf Müdürü Mutlu SOYKURT ise Girne Üniversitesi Vakfı’nın misyonu çerçevesinde yalnızca üniversite öğrencilerinin değil toplumun her kesiminin gelişmesi, ilerlemesi ve toplumla bütünleşmesi için aralıksız çalışmakta olduğunu belirtti. “İlkokul öğrencilerinin matematik bilimine olumlu tutumlarını pekiştirmelerini ve matematiğe ilgilerini arttırmak için yaptığımız yarışma sayesinde bizlerde çok heyecan duyduk, mutlu bir bir gurur yaşıyoruz” dedi. Mutlu SOYKURT, “matematiği öğrencilerimize sevdirmek ve burada akranları ile birlikte yarışmamıza katılmalarını sağladıkları için okul müdürü ve sorumlu öğretmenlerimize, organizasyonda emeği geçen yürütme değerlendirme kurulu üyelerine,yarışma asistanlarımız Hediye SARIKAYA, Bilgen KAYMAKAMZADE, Şeyma BOZKURT, Hasan TANGÜL ve Semih TANGÜL’e, yarışmanın yaratıcısı Doç. Dr. Murat TEZER hocamıza, siz sevgili konuklara, Girne Üniversitesi Vakfı organizasyon ekibine ve yarışma finalistlerine çok teşekkür ederim” dedi.

Finalde Uzatmalarda Heyecan Doruğa Çıktı…

Finale kalmaya hak kazanan ilkokullardan, Şht. İlker Karter İlkokulu’nu ‘Enis GİLDİR, Gökdeniz BAYRAKTAR, Vedia ERDÖNMEZ ‘üçlüsü temsil ederken, Çatalköy İlkokulu’nu Hasan KAŞİF, Helin ORAL, ve Oğuz BORUCU, Lefke İstiklal İlkokulu’nu ise Ferda AĞAOĞLU, Melih KOÇ ve Sercan PAÇALI temsil etti. Şht. Ertuğrul İlkokulu’nu Tuana KARAZEYBEK, Ekrem BAŞAR ve Hasan AĞA temsil ettiler. Final aşamasında oldukça heyacanlı görünen küçük matematikçiler kıyasıya yarıştılar. Birincinin belirleneceği 20 sorunun cevapların da son aşamaya girilirken 9 Eylül İlkokulu ve Şehit Ertuğrul İlkokulu sorulara 17’şer doğru cevap vererek uzatma sorularına cevap vererek birinci olmak için yarıştılar. Uzatma sorularının sonunda 19 doğru cevapla Şehit Ertuğrul İlkokulu birinci olurken, 18 doğru cevapla 9 Eylül İlkokulu ikinci oldu. Üçüncünün belirlenmesi ise yine uzatma soruları sonucunda belirlendi. 20 sorunun 16’sına doğru cevap veren Lefke İstiklal İlkokulu ve Çatalköy İlkokulu uzatma sorularını üçüncünün belirlenmesi için yanıtladı. Sorulan 4 uzatma sorusuna 4 doğru cevap veren Çatalköy İlkokulu üçüncü olurken, Lefke İstiklal İlkokulu dördüncü ve Şehit İlker Karter İlkokulu da beşinci oldu.

Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU: “Tüm Katılımcıları Medeni Cesaretlerinden ve Özgüvenlerinden Dolayı Kutluyorum”

Ödül töreninde konuşma yapan Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU, “matematik yaşamın temelidir, matematiksiz bir hayat düşünmek neredeyse imkansızdır. Matematiksiz yaşamak hayatın en güzel kısmını kaybetmek demektir. Herşey ile mükemmel olmanın temel taşıdır matematik, o yüzden sizleri bu özgüveninizden dolayı tebrik ederim. Sizler buraya gelerek matematik bildiğinizi matematiği sevdiğinizi ve matematikle bir yaşam geçirmek istediğinizi göstermiş oldunuz. Eminim ki buradaki başarınızı çok daha ileriye taşıyacaksınızdır. Sizlerin bu özgüveninizden ve medeni cesaretinizden dolayı teşekkür eder ve başarılarınızın devamını dilerim” dedi.

Doç. Dr. Murat TEZER: “Öğrencilerimize, Ailelerine ve Öğretmenlerine Çok Teşekkür Ederim”

Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU’ nun konuşmasından sonra YDÜ Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat TEZER ise “öğrencilerimizi bu yarışmaya hazırlayan ve onların başında buraya gelerek yarışma boyunca yanlarında duran ve onlara matematiğin ilk adımı olarak matematiği sevdiren ve onlara bu medeni cesareti veren başta tüm ailelere tüm öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Ödüller Sahiplerini Buldu…

Girne Üniversitesi Vakfı tarafından organize edilen 1. İlkokullar Arası Matematik Yarışması’nın birinci aşamasında dereceye giren 1. Tuana KARAZEYBEK, 2. Hasan KAŞİF ve 3. Vedia ERDÖNMEZ’e hediyelerini ve sertifikalarını Girne Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU takdim etti.

1. İlkokullararası Matematik Yarışması’nda takım birinciliği alan Şht. Ertuğrul İlkokulu’na hediyelerini YDÜ Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat TEZER verirken. 2. Olan 9 Eylül İlkokulu’nun hediyesini ise Şht. Ertuğrul İlkokuluMüdürü Hasan EREN takdim etti. 3. Olan Çatalköy İlkokulu’nun hediyesini ise Yakın Doğu İlkokulu temsilcisi Kürşat Köseoğlu takdim etti. 4. Olan Lefke İstiklal İlkokulu’nun ödülünü ise Girne Üniversitesi Vakfı Mutlu SOYKURT takdim etti. 5. Olan Şht. İlker Karter İlkokulu’nun hediyesini ise Yakın Doğu Koleji müdür muavini Ömer ÖZKAN takdim etti.

Yarışmaya katılan öğrencilere danışmanlık eden öğretmenlerine hediyelerini ise YDÜ Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat TEZER takdim etti.

Mutlu SOYKURT: “Sizleri kutlarım, başarılarınızın devamını dilerim.”

Ödül törenin ardından konuşan Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu SOYKURT, “siz küçük bilim insanlarını kutluyorum, katıldığınız için çok teşekkür ediyorum ve bir sonraki yılda arkadaşlarınızla birlikte sizleri yine aramızda görmek ümidiyle, başarılarınızın devamını dilerim” dedi. Yarışma kokteyl ile sona erdi.

Haberin Videosu