Girne Üniversitesi Vakfı Tarafından Organize Edilen “1. İlkokullararası Matematik Yarışması”nda Finale Yaklaşılıyor
Eklenme Tarihi: 10 Mayıs 2016, 16:22
Son Güncelleme Tarihi:06 Aralık 2016, 11:36

SONY DSC

Girne Üniversitesi Vakfı tarafından organize edilen “1. İlkokullararası Matematik Yarışması”, Girne Kampüsü’nde yoğun katılımla gerçekleşti.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Girne Üniversitesi Vakfı tarafından organize edilen “1. İlkokullar Arası Matematik Yarışması”na KKTC genelinden 14 okuldan 150 öğrenci ile başvuru yaptığı bildirildi.

Girne Kampüsü’nde gerçekleştirilen birinci aşamaya, Mormenekşe İlkokulu, Lefke İstiklal İlkokulu, Şht. Mehmet Eray İlkokulu, Erdal Abit İlkokulu, Şht. İlker Karter İlkokulu, Çatalköy İlkokulu, Karşıyaka Merkez İlkokulu, Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokulu, Şht. Ertuğrul İlkokulu, Şht. Hasan Cafer İlkokulu, Hamitköy Dr. Fazıl Küçük İlkokulu ve 9 Eylül İlkokulu’dan 150 öğrencinin katıldığını açıkladı. Öğrencilerin toplam 35 çoktan seçmeli soruya 90 dakika süre içinde cevap verdiği yarışma sonrasında dereceye girenler belli oldu.

Birinciliği Şht. Ertuğrul İlkokulu’ndan Tuana Karazeybek 33.3 puanla, ikinciliği Çatalköy İlkokulu’ndan Hasan Kaşif ve üçüncülüğü ise Şht. İlker Karter İlkokulu’ndan Vedia Erdönmez elde etti.

SONY DSC

Mutlu Soykurt: “Matematiği Sevdirmek İçin Düzenlediğimiz Yarışmaya Gösterilen Yoğun Katılımdan Çok Mutluyuz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt, matematiği ilkokul öğrencilerine sevdirmek ve ilgilerini artırmak amacıyla düzenlenen yarışmaya gösterilen yoğun ilgilden memnun olduklarını ifade etti.

Soykurt; “Girne Üniverstesi Vakfı olarak organize ettiğimiz “1. İlkokullar Arası Matematik Yarışması”nın ilk aşamasına çok yoğun bir katılım oldu. Bundan son derece memnunuz. Matematik hayatın her alanında var; bu yüzden matematiği öğrencilere sevdirmek amacıyla düzenlediğimiz bu yarışmamıza yoğun katılım olması bizleri çok mutlu etti” dedi.

Mutlu Soykurt, yarışmanın ikinci aşamasının okul puanına göre ilk 5 sırayı almış okullar arasında olacağını belirterek; “yarışmamızın ikinci aşaması, herkesin bulunduğu sahne ortamında canlı olarak yapılacak ve Ada Tv kanalından da canlı olarak yayınlanacak” dedi. Yarışmanın içeriğiyle ilgili bilgiler veren Mutlu Soykurt, yarışmanın açıklamalı cevap beklenen 20 sorudan oluştuğunu, her sorunun cevap süresinin 2 dakika olduğunu ve 20 soru sonunda her okuldan katılan üç öğrencinin birlikte verdikleri doğru cevap sayısının okul puanı olarak ilan edileceğini söyledi.

Soykurt, “final yarışması sonrasında yarışmaya katılan tüm öğrencilerin katılım belgeleri verilecektir. Ayrıca, dördüncü gelen okula başarı plaketi ve ilk üçe giren okullara derece plaketi yanında yarışmada birinci gelen takımın okuluna 3 bilgisayar, öğretmenlerine birer tablet (en fazla 3 öğretmen); ikinci gelen takımın okuluna 2 bilgisayar ve üçüncü gelen takımın okuluna 1 bilgisayar ödülü verilecektir. Takımlardan bağımsız olarak; yarışmada birinci gelen öğrenciye “Tam Ortaöğretim Bursu”, ikinci gelen öğrenciye “Yarım Ortaöğretim Bursu” ve üçüncü gelen öğrenciye “Çeyrek Ortaöğretim Bursu” ile ödüllendirilecektir” dedi.Mutlu Soykurt açıklamasının sonunda yarışmaya katılan tüm okul müdürlerine, sorumlu öğretmenlere, öğrencilere, jüri üyelerine, ve organizasyon komitesine teşekkür etti.

İkinci ve Son Aşama 11 Mayıs Çarşmaba Günü…

İkinci ve son aşamasının 11 Mayıs 2016 Çarşamba günü Girne Üniversitesi Kampüsü’nde saat 14:00’da finalde yarışmaya hak kazanan Şht. Ertuğrul İlkokulu, 9 Eylül İlkokulu, Şht. İlker Karter İlkokulu, Çatalköy İlkokulu ve Lefke İstiklal İlkokulu arasında yapılacak ve saat 16.30’da da ödül töreni gerçekleştirilecek.