Girne Üniversitesi Vakfı II. İlkokullar Arası Matematik Yarışması Yapıldı
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 11:12

Girne Üniversitesi Vakfı’nın bilimsel bir aktivite çerçevesinde okullar arası etkileşimi artırmak, öğrencilere matematiğin farklı yönlerini keyifli bir yarışma ortamı içerisinde göstermek amacıyla Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen “İlkokullar Arası Matematik Yarışması”nın birinci aşaması 9 Mayıs 2107 Salı, ikinci aşaması ve ödül töreni ise 12 Mayıs 2017 Cuma günü Girne Üniversitesi Kampüsünde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Girne Üniversitesi Kampüsü’nde gerçekleştirilen yarışmanın birinci aşamasına; Akova Yıldırım İlkokulu, Alasya İlkokulu, Akdoğan İlkokulu, Hamitköy Dr. Fazıl KÜÇÜK İlkokulu, Şehit Doğan AHMET İlkokulu, Şehit Ertuğrul İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Esentepe İlkokulu, Rauf Raif DENKTAŞ Güvercinlik İlkokulu, Çatalköy İlkokulu, Lefke İstiklal İlkokulu, Hasan CAFER İlkokulu, Dokuz Eylül İlkokulu, Dikmen İlkokulu, Menteş ZORBA İlkokulu ve Güzelyurt Özgürlük İlkokulu’ndan yaklaşık 300 öğrencinin katıldığı açıklandı.

Bireysel kategori sonuçları açıklandı

Öğrencilerin toplam 35 çoktan seçmeli soruya 90 dakika süre içinde cevap verdiği 9 Mayıs 2107 Salı günü gerçekleşen birinci aşama sonrasında dereceye girenler ve ikinci aşamaya takım olarak katılacak okullar belli oldu. Bireysel kategoride 35 çoktan seçmeli sorunun tümüne doğru cevap veren 11 kişi bulunduğu için burs kazanacak öğrencileri belirlemek amacıyla 11 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 14.00’te Girne Üniversitesi Kampüsü’nde tekrar bir eleme sınavı yapıldı. Yarışma Yürütme Kurulu üyesi Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat TEZER, yarışma sonrasında bireysel kategoride birinci gelen öğrenciye Yakın Doğu Koleji’nden Tam Orta Öğretim Bursu, ikinci ve üçüncü gelen öğrencilere Yakın Doğu Koleji’nden Yarım Orta Öğretim Bursu, dört ile onbir arasında dereceye giren tüm öğrencilere de Yakın Doğu Koleji’nden Çeyrek Orta Öğretim Bursu verileceğini belirtti. Sırasıyla ilk onbire giren öğrencilerin Alasya İlkokulu’ndan Ali KARAKUŞ, Mustafa Dede MEAR, Yılmaz KARA, Dokuz Eylül İlkokulu’ndan Fatma Betül CİVAN, Güzelyurt Özgürlük İlkokulu’ndan Defne Öz, Ege TELAŞ, Pera ERDENAY, Şehit Doğan Ahmet İlkokulu’ndan Eren ÇİÇEKLİ, Şehit Ertuğrul İlkokulu’ndan da Derin Alemdar, Meliha ALTAK ve Nehir KARTAL olarak açıklandı.

Ödül Töreni gerçekleşti

Girne Üniversitesi Vakfı İkinci İlkokullar Arası Matematik Yarışması’nın törenine;  Rektör Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Gökmen DAĞLI, Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin UZUNBOYLU, Yakın Doğu Üniversitesi Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fahriye ALTINAY AKSAL, Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Doç. Dr. Zehra ALTINAY GAZİ, Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu SOYKURT, Yarışma Yürütme ve Değerlendirme Kurulu üyesi Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat TEZER, Yarışma Yürütme ve Değerlendirme Kurulu üyesi Gönyeli İlokulu Müdürü Rağıp ÖZTÜCCAR, Yakın Doğu İlkokulu Müdür Muavini İzzet YILMAZ ve Kürşat KÖSEOĞLU, Yakın Doğu Koleji Müdür Muavini Ömer ÖZKAN, yarışmaya katılan okul öğretmenleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Nefesler tutuldu

Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt yarışma öncesi yaptığı açılış konuşmasında; II. İlkokullar Arası Matematik Yarışması’nın ikinci aşamasının okul puanına göre ilk 5 sırayı almış okullar arasında ve herkesin bulunduğu sahne ortamında canlı olarak yapıldığını ve Ada TV tarafından da canlı yayınlandığını kaydetti.

Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu SOYKURT,  21. Yüzyılda artık matematik öğretiminde de motivasyonu yüksek öğretmen ve tutumlarının ve ders aktarım metodlarının önemine değindi. Bu yarışmaya katılan öğrencilerle yaptığım sohbette ve gözlemlerimde çok önemli ve değerli bir yenilik farkettim diyen SOYKURT, “artık öğretmenler çocuklara ne yapmaları gerektiğini değil de, problem çözme becerisi kazandırırken öğrencilere ne yapmaları konusunda alternatif yollar ve çözüm önerileri gösteriyorlar,  çocuklar artık suskun değil, soru soruyor, yaparak öğreniyor, problem çözerken kendi yöntemini geliştiriyor, bu inanılmaz bir yenilik, bu bakış açısıyla ezberci eğitim metod ve stratejilerinden kurtulmuş tüm öğretmenlerimizi kutlar, yarışmamıza katılan tüm öğrencilerimizi sevgiyle kucaklar, başarılarının devamını dilerim” şeklinde konuştu.

Matematiğin yaşamamızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz bir bilim olduğunu belirten Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu SOYKURT, yarışmaya ikinci kez ev sahipliği yapan Girne Üniversitesi Vakfı başta olmak üzere yarışmanın gerçekleşmesinde büyük destek sağlayan Günsel ailesine, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL ve Kurucu Rektör Cemre Günsel HASKASAP’a, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat TEZER ve yarışma yürütme kuruluna, öğrencilerini ve öğretmenlerini yarışmaya teşvik eden okul müdürlerine, yüksek motivasyon sağlayıp öğrencileriyle birlikte yarışmaya katılan öğretmenlere, matematik dostu öğrencilere ve organizasyonda görev alan tüm ekip arkadaşlarına teşekkürlerini sunarken, okullardaki matematik eğitiminin korkutucu ve kaygı verici yanının artık yerini eğlenceli öğrenme tekniklerinin öne çıktığı, problem çözme becerilerinin geliştirildiği ve matematiğin keyifli yönlerinin ortaya çıkarıldığı öğrenme yöntemlerine bırakıyor olmasının son derece memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Doç. Dr. TEZER yaptığı açıklamada, öğrencilere matematik sevgisini aşılamak, onların matematiğe olan tutumlarını attırmak için bu yarışmayı düzenlediklerini belirterek, öğrencinin öğretmeniyle olan yakınlaşmasını ve matematiği birlikte icra etmesini amaçladıklarına vurgu yaptı. Doç. Dr. Murat TEZER, katılan okulların yöneticilerine, öğretmenlerine ve destek sağlayan değerli velilere, yarışmada görev alan öğretim elemanlarına teşekkürlerini sundu. “2. İlkokullar Arası Matematik Yarışması”na Şht. Doğan AHMET İlkokulu, Şht. Ertuğrul İlkokulu, Alasya İlkokulu, Güzelyurt Özgürlük İlkokulu,  Lefke İstiklal İlkokulu’nun katılacağını belirten Tezer, öğrencilere başarılar diledi.

İkinci Aşama Sonuçları Açıklandı ve Ödül Töreni Yapıldı

Heyecanlı geçen yarışmanın sonunda birinciliği Şht. Ertuğrul İlkokulu, ikinciliği Şht. Doğan AHMET İlkokulu ve üçüncülüğü de Alasya İlkokulu kazandı.

Yarışmanın ardından ödül törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU; yarışmada emeği geçen akademisyenlere, öğretmenlere ve öğrencilerin katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu. Günümüzün matematikçileri ve gerçek büyük insanları olarak öğrencilere hitapta bulunan Prof. Dr. SALİHOĞLU, böyle bir etkinliğe katıldıklarından ve başarılarından dolayı kutlayarak, saygı ve sevgilerini ifade etti.

Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Gökmen DAĞLI ise konuşmasında; bu anlamlı günde öğrencilerin, matematik alanında katkı sağlayan öğretmen akademisine çok büyük başarı olarak gördüğünü belirterek, öğrencilerin kendileri için büyük başarı sağladıklarını ve alınan ödüllerin moral, motivasyon olarak çok büyük katkı sağladığını vurgu yaptı.

Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU konuşmasında; bir anısından bahsederek ilk ödülünün matematik sayesinde kazandığını belirterek, matematiğin yaşamamın her alanında var olduğunu ve bu yarışmada görev alan öğrencilere, öğretmenlere, Vakıf müdürüne, organisazyon komitesine, rektöre, rektör yardımcısına ve emeğe geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Katılım, derece ve teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından, yarışmada birinci gelen takımın okuluna 3 bilgisayar, öğretmenlerine ve öğrencilerine birer tablet; ikinci gelen takımın okuluna 2 bilgisayar ve öğrencilerine birer tablet, üçüncü gelen takımın okuluna 1 bilgisayar ve öğrencilerine birer tablet ödülü Rektör Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Gökmen DAĞLI, Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu SOYKURT, Yarışma Yürütme ve Değerlendirme Kurulu üyesi Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat TEZER,  Yarışma Yürütme ve Değerlendirme Kurulu üyesi Yakın Doğu İlkokulu Müdür Muavini İzzet YILMAZ, Yarışma Yürütme ve Değerlendirme Kurulu üyesi Gönyeli İlkokulu Müdürü Rağıp ÖZTÜCCAR tarafından öğrencilere ve sorumlu öğretmenlere takdim edildi.

Final yarışması öncesinde Denizcilik Fakültesi Simülasyon Merkezini de ziyaret etme fırsatı bulan öğrenciler, Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Hilmi Şahlı eşliğinde sorular sorarak, öğrenerek keyifli dakikalar geçirdiler.