Girne Üniversitesi Vakfı, Çatalköy İlkokulu ve Satranç Eğitim Merkezi İşbirliğinde Girne Bölgesi İlkokullar Arası Satranç Turnuvası Yapıldı
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2017, 12:23

Girne Bölgesinde eğitimin yanı sıra sosyal , kültürel, ekonomik ve sağlık alanında gelişime katkı koyan Girne Üniversitesi Vakfı bir ilki daha gerçekleştirerek, Girne Bölgesi İlkokullarına satranç turnuvasında ev sahipliği yaptı. Satranç Eğitim Merkezi, Çatalköy İlkokulu ile Girne Üniversitesi Vakfı’nın ortak organizasyonu olan Girne Bölgesi İlkokullar Arası Satranç Turnuvası’na Esentepe, Çatalköy, 23 Nisan, Dikmen, Karşıyaka ve Alsancak İlkokullarını temsilen 45 satrançcının katıldığı bildirildi.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Satranç Eğitim Merkezi Başkanı Ali SENER turnuva öncesi açılış konuşmasında; Bir Hayalim Var: “Yarını, bugünden daha güzel yapmak için ; satranç öğren – öğret ” projesi kapsamında verilen destek için katılan herkese teşekkür ettiği belirtildi.

Çatalköy İlkokulu Müdürü Suat NAİLER de; “Ezberci eğitim sistemimiz yerine yaratıcı bireyler yetiştirmeyi hedefliyorsak ilk adım satrancı okullarımızda ders olarak okutmak olsun.” dedi. Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu SOYKURT, geçen yıl yine bir ilke imza atarak İlkokullar arası Matematik Yarışması’nı gerçekleştirdiklerini, katılımın ve ilginin yüksek olduğunu, bundan mutlu olduklarını ve bu yıl yine tekrarlanacağını, satranca olan yüksek ilgiden de çok memnun olduklarını bu etkinlikleri gelenekselleştirip her yıl tekrarlayacaklarını müjdeledi. Satranç oynamanın ne kadar keyifli, öğrencilerin zekasını geliştiren, alternatif düşünme ve problem çözme becerileri kazandıran bir zihin sporu olduğuna ve önemine vurgu yaptı. Ne mutlu sizlere ki bu kadar duyarlı öğretmenleriniz var ve böylesine güzel faaliyetler yapıyorsunuz, kutlarım sizleri” şeklinde konuştu. SOYKURT ayrıca, “Vakfımız tüm sanatsal, kültürel, ve eğitim faaliyetlerinde her zaman sizlerin yanındadır, olmaya da devam edecektir” dedi.

Girne Bölgesi ilkokullarını temsil eden 45 satranççının katıldığı takımsal turnuvada büyük mücadeleler yaşandı. Dikmen İlkokulu birinci, Esentepe İlkokulu ikinci, 23 Nisan İlkokulu üçüncü gelen okul oldu. İlk üçe giren takımlara kupa ve çeşitli ödüller verildi. Katılan her oyuncuya ödül ve katılım belgesi verildi.

Kendilerini sarayda ağırlanmış gibi hisseden ve güzel bir günü geride bırakan satranççılar mutluydu. Etkinliği düzenleyenlerin de satranççılardan bir talebi vardı: “ Sizler birer satranç elçisi olunuz. Sevdiğiniz insanlara satranç oynamayı öğretiniz. Hep beraber çalıştığımızda HAYALLERİMİZ gerçek olacak.”